15.6 C
Warszawa
wtorek, 6 czerwca, 2023

[NASZ NEWS] Janusz Korwin Mikke: Chcę, by inwalidzi się rozwijali

Zobacz koniecznie

Janusz Korwin Mikke dla portalu Prosto z Mostu opowiada o niepełnosprawnych, swojej fundacji, sojuszu z Rosją i relacji z krajami bałkańskimi oraz o przyszłości Konfederacji.  Zachęcamy do zapoznania się z wywiadem!

Powiedział Pan kiedyś, że nie popiera Pan rozdawnictwa, jak jest w przypadku niepełnosprawnych?

Tak samo. Po pierwsze nie uznaję stwierdzenia „niepełnosprawny”, gdyż tak naprawdę „niepełnosprawny” może być każdy. Ja jeżeli nie potrafię jakieś rzeczy wykonać – to też jestem „niepełnosprawny.” Nie popieram rozdawnictwa dla kogokolwiek, gdyż uważam, że rozdawanie pieniędzy ludziom ich demoralizuje. Ja chcę, by inwalidzi się rozwijali. Próbowali podejmować jakąś pracę – w zależności od tego jakie mają możliwości. Nie jestem przeciwny inwalidom. Wręcz przeciwnie! Nawet założyłem Fundację Indywidualnego Kształcenia – właśnie dla inwalidów!

Na czym polegała Pana Fundacja?

Fundacja uczyła inwalidów grać w szachy oraz w brydża. Chciałem, by inwalidzi mogli się jakoś rozwijać.

A co z niepełnosprawnymi, którzy są na tyle niepełnosprawni, że nie potrafią samodzielnie funkcjonować?

Takimi osobami zajmowałyby się fundacje. Ludzie wpłacaliby prywatne środki na fundację, a fundacja odpowiednio pomagałaby takim osobom. Ale to nie w tym systemie. Prawie wszystko musiałoby zostać sprywatyzowane, a podatki obniżone. Jakby podatki zostały obniżone ludzie mieliby więcej pieniędzy, aby pomagać.

Co dokładnie według Pana należałoby sprywatyzować?

Sprywatyzować służbę zdrowia, edukację, tym samym pozbyć się ZUS-u, MEN, NFZ. Sprywatyzować również powinno się koleje, LOT, pocztę, czy spółki skarbu państwa. Natomiast nie sprywatyzowałbym wojska, policji.

Mówił Pan o obniżeniu podatków. Co sądzi Pan o podatku katastralnym?

Według mnie idea katastru jest słuszna. Kataster pojawił się w programie UPR i KNP, jako podatek od nieruchomości, ponieważ jakieś niezbyt wielkie podatki od nieruchomości powinny istnieć. Problem w tym, że PO-PiS ma na myśli podatek 1% (a mówi się i o 3%!!!!) od wartości rocznie. Tymczasem maksymalna wysokość to jeden, góra 2 promille – czyli 10 razy mniej!!!

Co Pan sądzi o Nord Stream?

Nord Stream jest zagrożeniem dla Polski, ale znacznie większym zagrożeniem dla niepodległości Białorusi. Kreml chce wykorzystać ropę i gaz do nacisku na Mińsk, by przyłączyć Biała Ruś do Federacji. Natomiast ojcami NORDSTREAMU są b-cia Kaczyńscy: atakując jednocześnie RFN i FR spowodowali, że te dwa kraje dwaj łączą się przeciwko nam.

Jakie jest Pana zdanie na temat sojuszu z Rosją przeciwko Ukrainie? Czy nie uważa Pan, że jest to ryzykowne?

Ogólnie to niepodległa, ale słaba, Ukraina jest w interesie Polski.  Jednak sojusz przeciwko Ukrainie jest ryzykowny z dwóch powodów: pierwszy: niektórzy Ukraińcy nadal posiadają roszczenia ws. południowo-wschodniej Polski, drugi: Ukraina jest sojusznikiem Niemiec. Ogólny sojusz z Rosją jest dla Polski korzystny, lecz nie dlatego, że my mamy coś dla Rosji zrobić, lecz dlatego, że kiedyś możemy potrzebować pomocy od Rosji. Polska nie powinna zrażać do siebie Rosji, ponieważ sąsiad sąsiada to nasz przyjaciel.

Jaka powinna być prowadzona polityka Polski wobec krajów bałkańskich?

Do Białogrodu daleko… Tradycyjnie trzeba utrzymywać dobre stosunki, ale to czwartorzędne problemy.

Rozmawiała: Agnieszka Malinowska

Poniższy wywiad jest przedrukiem z portalu ProstozMostu.pl z 2019 roku. Niektóre informacje mogły ulec przedawnieniu.

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najnowsze