6.1 C
Warszawa
środa, 17 kwietnia, 2024

Pożar kolejnej katedry! Jakie były przyczyny? [WIDEO]

Zobacz koniecznie

W zeszłym roku katolicy w Europie i na świecie często ze łzami w oczach oglądali jak płonie słynna Katedra Notre Dame w Paryżu. Dla wielu informacje o oficjalnych przyczynach pożaru nie były wystarczającą odpowiedzią na to czy rzeczywiście do pożaru nie przyczyniła się osoba trzecia działająca w sposób celowy. Tym bardziej wątpliwości mogą pojawiać się dzisiaj, bowiem pożar wybuchł w innej katedrze we Francji liczącej kilkaset lat.

 

Do pożaru w zabytkowej Katedrze Św. Piotra i Pawła w Nantes doszło w sobotni poranek, po godz. 7. Świątynia ta znana jest w dużej mierze dzięki znajdującemu się tam największego witraża we Francji. W swojej historii to ważne dla katolików miejsce przechodziło już różne koleje losu.

 

 

Gotycka katedra budowana była ponad 400 lat. W okresie Rewolucji Francuskiej świątynię zamknięto i udostępniono na nowo katolikom dopiero w 1802 roku. W jej budynku doszło już wcześniej również do pożaru. W 1972 roku płomienie pojawiły się w rejonie dachu świątyni. Pożar był wówczas na tyle duży, że spłonęła spora część zabytkowego wyposażenia.

 

 

W dniu dzisiejszym, po otrzymaniu zawiadomienia o pożarze, na miejsce skierowano około 60 strażaków. Po godz. 10 pożar miał zostać opanowany, jednak zdaniem świadków nadal wydobywały się z niego kłęby dymu. Działania mogą potrwać nawet przez cały dzień, a udział w nich ma aktualnie brać ponad 100 strażaków. Przybyły tam również jednostki z sąsiednich departamentów w celu stwierdzenia czy istnieje ryzyko zawalenia się konstrukcji gotyckiej katedry. Dach oraz sklepienie miały na szczęście nie ulec uszkodzeniu.

 

Straż pożarna oceniła to co się stało jako „poważny pożar”. Nie są jasne jego przyczyny i nie ogłoszono oficjalnie szczegółów dotyczących tego jak doszło do pojawienia się ognia w budynku Katedry. Pojawiają się podejrzenia, że mogło dojść do celowego wywołania pożaru.

 

https://youtu.be/7pi_keTxuvM

 

Źródło: Tvp.info ; Rmf24.pl ; Twitter ; YouTube/Tube Qube

Fot.: Twitter/@LeLysQuotidien

Zobacz więcej

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze