11.6 C
Warszawa
czwartek, 13 czerwca, 2024

Premier podwaja budżet dla samorządów! „Zwiększamy możliwości rozwoju małych ojczyzn” [FOTO]

Zobacz koniecznie

„Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom Polaków i podwajamy budżet Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych do 12 miliardów złotych!” – napisał wczoraj na swoim Facebooku Premier Mateusz Morawiecki. Samorządy mogą liczyć zatem na dwukrotnie wyższe niż rozdysponowane dotychczas środki w ramach programu.

 

Szef rządu wskazał przy tym, że Fundusz Inwestycji Lokalnych to przeniesienie na poziom samorządowy programów pomocowych związanych z kryzysem COVID-19. Po sukcesie Tarczy Antykryzysowej i Tarczy Finansowej PFR rząd rozdysponował prawie 6 miliardów złotych na projekty gminne i miejskie. Mają zapewnić zdaniem Premiera ciągłość inwestycji i pobudzenie gospodarcze na niższych szczeblach.

 

„Podobnego wsparcia (jak obie tarcze – przyp. red.) potrzebują też polskie samorządy. Służy temu Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych, który spotkał się z ogromnym zainteresowaniem ze strony samorządowców. W ostatnich tygodniach, podczas podróży po całej Polsce, odbyłem setki rozmów i przekonałem się o tym, jak wiele dobrych pomysłów czeka na realizację. Potrzebują one jednak dodatkowego zastrzyku pieniędzy, który zapewni rząd.” – czytamy na profilu Premiera Morawieckiego na Facebooku. Wskazał jednocześnie, że wszystkie projekty wsparcia nie zostałyby zrealizowane bez pomocy dużych spółek skarbu państwa, m. in. NBP czy BGK oraz Prezydenta Andrzej Dudy.

 

Jak poinformował wczoraj Mateusz Morawiecki, Fundusz Inwestycji Lokalnych po podwyżce wyniesie 12 miliardów złotych. Jak będzie dokładnie wyglądał podział środków? 5 miliardów złotych trafi do gmin a 1 mld do powiatów. Drugą połowę, czyli 6 mld złotych rozdysponuje prezes rady ministrów na inwestycje celowe. Rząd podjął już uchwałę w tej sprawie. Samorządy mają teraz czas od 27 lipca do 10 sierpnia na składanie wniosków.

 

„Wsparcie dostaną wszyscy – duże miasta i małe gminy. Bo solidarność to nie pusty slogan i historia. To idea, którą konsekwentnie wprowadzamy w życie i która zmienia życie milionów Polaków!” – podkreślił we wpisie Premier Morawiecki.

https://www.facebook.com/MorawieckiPL/posts/298410208170182

 

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze