4.2 C
Warszawa
niedziela, 21 kwietnia, 2024

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego: Polska radzi sobie najlepiej w UE [WIDEO]

Zobacz koniecznie

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego w bardzo pochlebnych słowach oceniła rozwiązania polskiego rządu wobec kryzysu gospodarczego wywołanego pandemią COVID-19. „Jeśli miałabym przekazać jakąś wiadomość dla polskich władz – zostańcie na kursie” – z uznaniem stwierdziła Kristalina Georgiewa. 

 

Przewodnicząca MFW oceniła metody niwelacji skutków kryzysu gospodarczego przed polski rząd. W wywiadzie dla RMF FM bułgarska ekonomistka bardzo dobrze oceniła rozwiązania gabinetu Mateusza Morawieckiego. Podkreśliła, że poziom recesji, którego doświadczą w tym roku wszystkie państwa Unii Europejskiej, będzie najniższy właśnie w kraju nad Wisłą. To jedynie 4% wobec prognozowanej średniej unijnej 9.3% PKB.

 

Co przyczyniło się do tak dobrych wyników? Zdaniem Georgiewy to silna, rosnąca gospodarka polska jeszcze przed kryzysem. To mogło uchronić PKB przed dużymi spadkami. Innym ważnym zdaniem szefowej MFW narzędziem były programy pomocowe o wartości aż 5% PKB. „Polska dobrze zagospodarowała (wspomniane właśnie – przyp. red.) narzędzia finansowe” – Stwierdza Kristalina Georgiewa w rozmowie z RMF. To znaczące docenienie wysiłków Premiera Morawieckiego.

 

Ekonomistka zwraca także uwagę, że Polska skorzysta z pomocy Unii Europejskiej w ramach specjalnego Programu Odbudowy, choć środki wynegocjowane przez szefa polskiego rządu nie są jeszcze fizycznie przyznane. Innym skutecznym działaniem było obniżenie stóp procentowych przez Narodowy Bank Polski – jak twierdzi Georgiewa – praktycznie do zera.

 

Można wspomnieć jeszcze o pozytywnym wpływie zamówień publicznych w czasie kryzysu, które zapewniają ciągłość inwestycji i zlecenia dla przedsiębiorców. Szefowa MFW również i na to zwróciła uwagę. Można rozumieć to jako pozytywną opinię w kontekście kontynuacji realizowania wielkich projektów infrastrukturalnych jak przekop Mierzei Wiślanej czy budowa CPK, czego mocno w kampanii wyborczej broniło Prawo i Sprawiedliwość.

 

Kristalina Georgiewa zwieńczyła szereg pochwał pod adresem władz prostym przesłaniem – „zostańcie na kursie”. Jak twierdzi to właśnie chciałaby doradzić polskim decydentom. To kolejny ważny głos z zagranicy dla Polski. Rozwiązania rządu Premiera Morawieckiego zdobyły już międzynarodowe uznanie i uważane są za wzorcowe. Potwierdzają to ostatnie dane GUS. Mimo globalnego kryzysu gospodarczego produkcja w kraju nad Wisłą rok do roku w czerwcu wzrosła o prawie 3%.

 

https://www.facebook.com/popieramyPMM/videos/2943683022427988/?__xts__[0]=68.ARDmqel1_Jjtd60F__zt-TxEqeIz_trzaaVfF0O_rOOoE-oGNonfnXNcc_O1pPaRPfu04blI8kDSe9AzF2wfaoGB-o1m2oOUHmNE4wW6G3ez0h_m13zG5TWn3wE7yheJvD9oSXhqXMFoatp7mrqLOjFy_lIAUbEzfr32bhEvv1rqpoaxEppjnN5tlr_A4JP1d6pLaHet0wpxH7rI-ZueNjdcyiZYL7__Fw0fx3zsO0pvgWFeopmBBu-5jMt9t45mtwsxGCm_h9Kvoc49NX2tUHpylTk2UDiKZw_tEHqay4LbHYDPc3F2RQfcJpwGsYEpWJiXb15xiudgxebi5qW4olvJwgu95pIaownpLA&__tn__=-R

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze