26.2 C
Warszawa
wtorek, 18 czerwca, 2024

To koniec wojny na Ukrainie?! Przełomowe działania i telefoniczna rozmowa…

Zobacz koniecznie

Konflikt na Ukrainie to coś co rozgrzewało niejednokrotnie media w ostatnich sześciu latach i wywoływało sporo obaw o bezpieczeństwo na naszym kontynencie. Sporo miejsca swego czasu tym niepokojom poświęcali również jak wiadomo polscy dziennikarze, ponieważ w wojnę zaangażowane były dwa państwa, z którymi graniczymy. Teraz media na świecie obiegają wieści o przełomowym momencie w kwestii tego konfliktu. Czy mamy do czynienia z faktycznym zakończeniem wojny we wschodniej części Ukrainy?

 

[AKTUALIZACJA]: Niestety według informacji pojawiających się w mediach doszło do co najmniej jednego złamania ustaleń dotyczących rozejmu.

 

W ostatnią środę zawarte zostało porozumienie, które ma mieć kluczową wartość dla ustania walk u naszych wschodnich sąsiadów. Stronami, które się na nie zgodziły miało być zarówno państwo ukraińskie, jak i separatyści. Porozumienie zawarte zostało bowiem przez negocjatorów ukraińskich oraz rosyjskich przy wsparciu OBWE.

 

Zgodnie z ustaleniami, w nocy z niedzieli na poniedziałek weszło w życie zawieszenie broni. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski za pośrednictwem swoich służb prasowych przekazał w specjalnym komunikacie, że dla osiągnięcia porozumienia bardzo przyczynić mieli się przedstawiciele Francji i Niemiec.

 

Przełom był rezultatem skutecznych działań delegacji ukraińskiej, przy wsparciu naszych międzynarodowych partnerów w Berlinie i Paryżu.

– ogłoszono w treści oświadczenia.

 

Jak potwierdziła też strona ukraińska- całkowite, a zarazem wszechstronne przerwanie ognia to wstępny warunek realizacji zawartego w Mińsku w 2015 roku porozumienia rozejmowego.

 

Co również warte uwagi, w niedzielę rozmowę telefoniczną odbyli w tej sprawie prezydenci Ukrainy oraz Rosji- Wołodumyr Zełenski oraz Władimir Putin. Obydwaj mieli zgodzić się co do pozytywnej oceny zawarcia porozumienia. Pojawiają się również deklaracje o podejmowaniu kolejnych kroków w ramach zażegnywania konfliktu. Według niektórych mediów problematyczną kwestią ma pozostawać temat wyborów samorządowych we wschodniej części Ukrainy.

 

W czasie konfliktu na terenie wschodniej części Ukrainy, zginąć miało od 2014 roku ponad trzynaście tysięcy ludzi.

 

 

Źródło: Rmf24.pl ; TVP Info

Fot.: Flickr

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze