27 C
Warszawa
wtorek, 21 maja, 2024

Wybory prezydenckie. Przewodniczący PKW: „Mamy święto demokracji”

Zobacz koniecznie

Trwa II tura wyborów prezydenckich. Do zakończenia głosowania o godz. 21 trwa cisza wyborcza. Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała o rozpoczęciu i przebiegu głosowania.

„Dzisiaj mamy piękny dzień. Mamy święto demokracji” – powiedział przewodniczący PKW Sylwester Marciniak.

Sylwester Marciniak ogłosił najnowsze informacje dotyczące trwającej II tury wyborów prezydenckich. W całym kraju otwarto przeszło 27 tys. lokali wyborczych. Poinformował jednocześnie, że „w dwóch miejscowościach zgłoszono brak kart do głosowania”.  – Jedna osoba zaproponowała rabat w określonym salonie za głosowanie na wskazanego kandydata. Nie mamy żadnych zdarzeń związanych z alkoholem – mówił przewodniczący PKW.

Nie ma informacji o istotnych problemach związanych z rozpoczęciem glosowania i otwarciem lokali. W całym kraju odnotowano 253 zdarzenia dotyczące naruszenia ciszy wyborczej, przy których interweniowała policja. Wśród nich są m.in. uszkodzenia ogłoszeń czy zrywania plakatów.

Polacy ruszyli do urn. Lokale wyborcze czynne są od godz. 7:00 do 21:00. O Pałac Prezydencki bój toczy Andrzej Duda oraz Rafał Trzaskowski. W wielu miejscach w Polsce jeszcze przed otarciem punktów do głosowania utworzyły się pierwsze kolejki.

Podczas przebywania w lokalu wyborczym obowiązują przepisy reżimu sanitarnego. Każda kto chce oddać głos musi pamiętać o tym, by zachować około dwumetrowe odległości pomiędzy innymi. Trzeba mieć także maseczkę. Zalecane są również rękawiczki i własny długopis.

Zgodnie z rozporządzeniem wydanym przez Ministerstwo Zdrowia osoby powyżej 60 lat, kobiety w ciąży, osoby z dzieckiem do 3 lat i niepełnosprawni będą obsługiwani w lokalach wyborczych w pierwszej kolejności.

Źródło: PAP, rmf24.pl, wp.pl
Fot.: ss Twitter/PKW

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze