Fatalny wypadek w TDP. Fabio Jakobsen w stanie ciężkim

Na finiszu pierwszego etapu Tour de Pologne doszło do fatalnego w skutkach wypadku. Jeden z kolarzy grupy Deceuninck-Quick Step, Fabio Jakobsen wpadł w barierki ochronne i odniósł poważne obrażenia. Obecnie znajduje się w stanie ciężkim.

 

W środę na mecie pierwszego etapu TDP doszło do wyjątkowo groźnie wyglądającej kraksy. Finiszujący Dylan Groenewegen popchnął rozpędzonego Fabio Jakobsena prosto na barierki ochronne. Holender z grupy Deceuninck-Quick Step z ciężkimi obrażeniami trafił do szpitala. Pilnej pomocy lekarzy potrzebowali również inni kolarze, którzy uczestniczyli w wypadku oraz jeden sędzia.

 

 

Jakobsen przewieziony został bardzo szybko do Szpitala Wojewódzkiego nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu. Tam około północy rozpoczęła się jego operacja. Rokowania lekarzy były na początku fatalne i nie dawali oni kolarzowi większych szans na przeżycie. Miał on bardzo poważne obrażenia, lecz jak się okazało trochę później jego czaszka i kręgosłup nie doznały uszkodzeń. Jakobsen musiał przejść bardzo poważną, wielogodzinną operację twarzoczaszki, gdyż większość impetu uderzenia w barierki przyjął na twarz. Po operacji lekarze stwierdzili, iż kolarz znajduje się w stanie ciężkim, ale stabilnym.

 

W czwartek lekarze będą próbowali wybudzić go ze śpiączki farmakologicznej. Holendrowi zapewniona jest najlepsza możliwa opieka medyczna. Przyjechała już do niego rodzina, wśród której znajduje się mama, tata, siostra oraz narzeczona.

 

Dylan Groenewegen za zepchniecie Jakobsena na barierki ochronne został zdyskwalifikowany i usunięty z wyścigu. Jego sprawą zająć ma się władze UCI. Grożą mu bardzo poważne kary.

 

Źródło: Katowicki Sport, Przegląd Sportowy

Foto: You Tube/ TARNOGORSKI (zrzut ekranu)

Komentarze

Komentarze