Izraelski hokeista będzie grał w Oświęcimiu. Jeden z rabinów stwierdził, że to zdrada narodu

Przejście izraelskiego hokeisty – Elizera Szerbatowa do Re -Plast Unii Oświęcim wywołało niemały skandal. Jeden z amerykańskich rabinów stwierdził, iż gra Żyda dla klubu z tego miasta jest zdradą i nożem w plecy dla całego narodu.

 

Kilka dni temu hokeista Elizer Szerbatow przeszedł z kazachskiego Jertysu Pawłodar do Re-Plast Unii Oświęcim. Jego transfer wywołał spory skandal. Skrytykowany on został przez rabina mieszkającego na co dzień w USA – Elchanana Poupko.

 

„Nigdy nie sądziłem, że będę musiał to powiedzieć. Dla Żyda gra w drużynie z Auschwitz jest zdradą i nożem w plecy dla milionów ludzi.

 

Jesteś utalentowanym zawodnikiem. Czy naprawdę nie mogłeś znaleźć innej drużyny? Każda twoja bramka przyniesie chlubę miastu, które oglądało, jak nasi bracia i siostry wylatują z dymem komina. Każdy, kto zamieszkuje dziś to miasto, jest winny” – napisał na swoim Twitterze Elchanan Poupko kierując słowa do Elizera Szerbatowa.

 

 

Wobec tego wpisu rabin z USA poproszony został przez Onet o wytłumaczenie swoich słów. Poupko stwierdził, że tereny Oświęcimia są przesiąknięte krwią jego braci i sióstr. Według niego ginęli tam Żydzi tylko ze względu na swoja narodowość, a miasto to niczym innym się nie wsławiło, jak właśnie obozem koncentracyjnym.

 

Elizer Szerbatow odpowiedział w swoich mediach społecznościowych rabinowi. Stwierdził, iż chce „tworzyć nową historię Żydów”, a stawianych zarzutów nie rozumie.

 

Poupko jednak i na to miał swoje argumenty. „To zdanie jest bardzo obraźliwe. Nie ma nic złego w historii narodu żydowskiego. Nie można winić ofiar. Mówimy o pięknych, wspaniałych i niewinnych ludziach. Nie potrzebujemy tworzenia nowej historii. Czy Szerbatow zastąpi Alberta Einsteina, Franza Kafkę albo Meira Szapiro, strzelając kilka bramek na boisku do hokeja na lodzie? Żydzi mają piękną historię i nie musi być ona naprawiana. To historia Polski, Niemiec i reszty Europy tego wymaga”.

 

Amerykański rabin stwierdził również, że mieszkańcy Oświęcimia oraz wszyscy Polacy są współwinni zagłady Żydów. „Każdy, kto żyje w Polsce i nie podjął próby dowiedzenia się, kto wcześniej zamieszkiwał te tereny oraz dlaczego go na nich już nie ma, jest winny. Francuzi, Belgowie, Włosi czy inne europejskie kraje nie mają problemu z przyznaniem, że między nimi byli źli ludzie, którzy odegrali swoją rolę w ludobójstwie Żydów. Tymczasem Polska namiętnie neguje swój udział, co jest problematyczne” – powiedział Poupko.

 

„Wielu ludzi w Polsce ryzykowało swoje życie, by ratować Żydów podczas Holokaustu. Jeszcze więcej pomagało Niemcom w ludobójstwie mojego narodu. Chciałbym, by więcej Polaków opowiedziało się po stronie moralności. W rzeczywistości, wielu sprawiedliwych i niewinnych ludzi z waszego kraju zostało ukaranych przez rodaków za pomaganie Żydom” – dodał amerykański rabin.

 

Na zarzuty te odpowiedział również oburzony prezydent Oświęcimia.

 

„W imieniu mieszkańców Oświęcimia wyrażam stanowcze oburzenie w związku ze słowami rabina Elchanana Poupko, który skrytykował Eliezera Szerbatowa, nowego zawodnika drużyny hokejowej Unia Oświęcim za to, że jako reprezentant Izraela będzie grał w mieście, w którym istniał obóz Auschwitz. Ponadto, w swoich skandalicznych wypowiedziach dobitnie oskarżył on mieszkańców miasta Oświęcim o brak niesienia pomocy więźniom i współodpowiedzialność za istnienie obozu, co sprzeczne jest z oczywistymi faktami historycznymi. […]

 

 

Wyrażam stanowczy sprzeciw wobec kłamliwych stwierdzeń i insynuacji zawartych w opiniach amerykańskiego rabina Poupko, które krzywdzące są zarówno dla miasta Oświęcim, jak i dla jego mieszkańców, ale także wielu Polaków, którzy byli ofiarami II wojny światowej” – napisał w oświadczeniu zamieszczony w mediach społecznościowych Janusz Chwieruta – prezydent Oświęcimia.

 

 

Źródło: Onet

Foto: You Tube/ Sherbatov (zrzut ekranu)

Komentarze

Komentarze