12.4 C
Warszawa
wtorek, 18 maja, 2021

Poważne oskarżenia prokuratury wobec europoseł PO Magdaleny A.

Przeczytaj koniecznie

Przeciwko Europoseł PO Magdalenie A. oraz jej matce i trzem innym osobom prokuratura złożyła do sądu akt oskarżenia. Żona zmarłego prezydenta Gdańska oskarżona jest o składanie fałszywych zeznań podatkowych.

 

Według Prokuratury Krajowej eurodeputowana Platformy Obywatelskiej w swoich zeznaniach podatkowych miała zataić odpowiednio 300 tys. zł oraz 100 tys. zł dochodu na lata 2011-2012. Oskarżona została ona również o nierozliczenie dochodu z wynajmu mieszkań prowadzonego w warunkach pozarolniczej działalności gospodarczej. Działania żony zmarłego prezydenta Gdańska miały doprowadzić do uszczuplenia podatku o 120 tys. zł.

 

Oskarżona została również matka europoseł – Janina A. Według prokuratury miała ona składać fałszywe zeznania podczas śledztwa dotyczącego nieprawidłowości w oświadczeniu majątkowym prezydenta Gdańska oraz w trakcie postępowania karnego. Jak zarzucają jej śledczy w trakcie zeznań twierdziła, iż dziadek europoseł Platformy Obywatelskiej przekazał wnuczce oraz jej mężowi setki tysięcy złotych. Według prokuratury były to fałszywe zeznania, gdyż mężczyzna nie dysponował takim majątkiem.

 

Poza Magdaleną A. i Janiną A. oskarżeni zostali również dwaj biznesmeni. Zarzuca się im korupcje. Według śledczych mężczyźni dążyć mieli do zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego w Gdańsku, który miał zakładać niekorzystne dla inwestora rozwiązania urbanistyczne.

 

W związku z przyspieszoną procedurą zmiany planu zagospodarowania przestrzennego prezydent Gdańska oraz członkowie jego rodziny kupili po zaniżonych cenach trzy mieszkania, na które było wielu chętnych. Dzięki temu kupujący mieli uzyskać korzyść majątkową w wysokości 350 tys. zł. Ceny tych mieszkań były według śledczych zbyt niskie w stosunku do założeń cennikowych oraz zainteresowania. Nabywcy mieli kupić te lokale po zdecydowanie niższych cenach niż inni kupujący takie mieszkania.

 

Piątym oskarżonym przez prokuraturę jest jeden z pracowników samorządowych, który miał przekroczyć swoje uprawnienia w celu uzyskania korzyści majątkowych. Według śledczych działał on na korzyść biznesmenów sprzedających mieszkania rodzinie prezydenta Gdańska. Nie dochodził on kary m.in. za opóźnienia w przekazaniu miastu Gdańsk 47 mieszkań.

 

Pomorskie miasto na braku egzekwowania kar stracić miało 11,3 mln zł.

 

Źródło: RMF 24, TVP Info

Foto: You Tube/ tvnpl (zrzut ekranu)

 

Czytaj więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.

Najnowsze