6.4 C
Warszawa
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Rada języka polskiego zajęła się słowem „murzyn”. Podjęta została kluczowa decyzja

Zobacz koniecznie

Rada Języka Polskiego Polskiej Akademii Nauk wydała decyzje odnośnie słowa „murzyn”. Stwierdzono, iż jest ono nacechowane pejoratywnie i powinno się go unikać w przestrzeni publicznej.

 

Jakiś czas temu do Rady Języka Polskiego została wysłana prośba o opinię odnośnie słowa „murzyn”. Autor listu uważał, iż słowo to nie jest nacechowane pejoratywnie. Z tego też powodu był wielokrotnie atakowany. Na jego prośbę odpowiedział dr hab. Marek Łaziński z Uniwersytetu Warszawskiego.

 

Według niego charakter słowa „murzyn” z dziesięcioleciami się zmieniło. Niegdyś na przełomie lat 80 i 90 rzeczownik ten był neutralny. Obecnie jednak według językoznawcy z Uniwersytetu Warszawskiego słowo to jest archaiczne oraz „obarczone złymi skojarzeniami”. Używający go ludzie w zeszłym wieku nie mają jednak mieć powodów do wstydu.

 

Na potwierdzenie swoich argumentów Marek Łaziński podał cztery przykłady stopniowej pejoratywizacji  słowa „murzyn” w języku polskim. Pierwszym z nich jest to, iż w językach świata zachodniego „nazwy osób czarnoskórych podstawowe w epoce niewolnictwa ustąpiły lub ustępują nazwom nowszym”. Drugim przykładem ma być negatywna frazeologia w języku polskim jak zwrot np. „sto lat za murzynami”.

 

„Po trzecie (w związku z pierwszym i drugim): czarno- i ciemnoskórzy Polacy, w większości przybyli z Afryki w pierwszym lub drugim pokoleniu, oraz mieszkający w Polsce czasowo czarnoskórzy Amerykanie w zdecydowanej większości traktują to słowo jako obraźliwe” – stwierdził Marek Łaziński.

 

„Po czwarte i dla językoznawcy najważniejsze: w wielu kontekstach słowo „Murzyn” było i jest używane niepotrzebnie. Określa nie narodowość ani pochodzenie geograficzne, tylko kolor skóry, a ta cecha podobnie jak kolor włosów, wzrost, typ figury nie musi być istotna w opisie człowieka” – dodał na koniec językoznawca.

 

Marek Łaziński w swojej opinii zachęca także, by Polacy słowa „murzyn” używali tylko w przypadków historycznych cytatów. Zdaje sobie jednak sprawę z tego, że ci którzy przez lata posługiwali się tym rzeczownikiem regularnie i nie uważają w nim nic złego nie zmienią raczej swoich przyzwyczajeń. Wobec tego nie nakazuje, by poprawiać każdą osobę używającą tego słowa.

 

Źródło: Gazeta.pl

Foto: Flickr

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze