Rząd podjął nową decyzje ws. koronawirusa. Przygotowano projekt uchwały

Polski rząd ma zamiar przystąpić do unijnego porozumienia w sprawie zakupu szczepionek. W związku z tym przygotowany został projekt uchwały, który zamieszczono w wykazie prac legislacyjnych oraz programowych Rady Ministrów.

 

Jak donoszą unijni komisarze szczepionka na koronawirusa ma pojawić się pod koniec tego roku bądź na początku przyszłego. Komisja Europejska pod koniec lipca porozumiała się z firmą Sanofi, która ma dla krajów członkowskich zapewnić 300 milionów dawek szczepionek przeciwko koronawirusowi.

 

Polski rząd ma zamiar przystąpić do projektu związanego z szczepionką na koronawirusa. Związane to ma być z panującą na całym świecie pandemią choroby COVID-19 oraz obowiązkiem państwa w zwalczaniu epidemii.

 

Dzięki przystąpieniu do tego unijnego porozumienia Polska mogłaby wykorzystać silną pozycję Komisji Europejskiej. Cały projekt bazuje na mechanizmie wcześniejszego finansowania przez Unie Europejską potencjalnych szczepionek wymagających wcześniejszego opracowania. Pieniądze na ten cel wzięte mają być z Instrumentu Wsparcia Kryzysowego.

 

Przystąpienie do unijnego porozumienia ma zapewnić, poza tym polskiemu społeczeństwu gwarancje dostępu do szczepionki przeciwko koronawirusowi. Porozumienie zawierane jest pomiędzy Komisja Europejską a państwem członkowskim Unii Europejskiej. Nabywcą szczepionek ma natomiast być tylko państwo członkowskie, co wiąże się z tym, że sama umowa dotycząca zakupu konkretnej ilości szczepionek ma być zawierana między firmą farmaceutyczna a państwem członkowskim.

 

Źródło: Radio Zet

Foto: You Tube/ Onet News (zrzut ekranu)

Komentarze

Komentarze