-4.9 C
Warszawa
czwartek, 30 listopada, 2023

50 ambasadorów z poparciem dla mniejszości w Polsce. „Prawa człowieka to nie ideologia”

Zobacz koniecznie

50 przedstawicieli dyplomatycznych na czele z ambasador USA opublikowało list otwarty poruszający kwestie LGBT. W dokumencie zapewniali oni swoje poparcie dla mniejszości seksualnych i rozwijania ich praw w Polsce. List ten udostępniła za pomocą Twittera ambasador USA Georgette Mosbacher.

 

Pod opublikowanym dokumentem podpisał się m.in. ambasador Łotwy w Polsce, USA, Ukrainy, Macedonii Północnej, Malty, Meksyku, Niemiec, Norwegii, Nowej Zelandii, Portugalii, Republiki Południowej Afryki, Albanii, Argentyny, Australii, Austrii, Belgii, Chorwacji, Cypru, Czarnogóry, Czech, Francji, Szwajcarii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Włoch i kilku innych państw.

 

Podpisany przez 50 dyplomatów znajdujących się na polskim terenie głosi na początku poparcie dla starań mających na celu przekonywanie opinii publicznej do społeczności LGBT.

 

„Pomimo odwołania tegorocznej Warszawskiej Parady Równości, która ze względu na uwarunkowania epidemiologiczne nie mogła odbyć się w przewidzianym terminie, chcemy wyrazić nasze poparcie dla starań o uświadamianie opinii publicznej w kwestii problemów, jakie dotykają społeczność gejów, lesbijek, osób biseksualnych, transpłciowych i interpłciowych (LGBTI) oraz innych mniejszości w Polsce stojących przed podobnymi wyzwaniami. Chcemy także wyrazić uznanie dla podobnych starań podejmowanych w innych miastach Polski – w Białymstoku, Bydgoszczy, Częstochowie, Gdańsku, Gnieźnie, Katowicach, Kielcach, Koninie, Koszalinie, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Opolu, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, Toruniu, Wrocławiu i Zielonej Górze”.

 

Następnie ambasadorowie powołują się na Powszechną Deklaracje Praw Człowieka zapewniającą „przyrodzoną i niezbywalną godność każdej jednostki”.

 

„Szacunek dla tych fundamentalnych praw, zawartych w zobowiązaniach OBWE oraz obowiązkach i standardach Rady Europy i Unii Europejskiej, jako wspólnot praw i wartości, zobowiązuje rządy do ochrony wszystkich swoich obywateli przed przemocą i dyskryminacją oraz do zapewnienia im równych szans” – można przeczytać w dalszej części listu.

 

Następnie dyplomaci zapewniają, że aby to uczynić trzeba wspólnie pracować nad tolerancja i wzajemna akceptacją, szczególnie w sferach edukacji, zdrowia, obywatelstwa, kwestii społecznych, administracji publicznej oraz uzyskiwania dokumentów.

 

„Wyrażamy uznanie dla ciężkiej pracy społeczności LGBTI i innych społeczności w Polsce i na całym świecie, jak również dla pracy wszystkich ludzi, których celem jest zapewnienie przestrzegania praw osób LGBTI oraz innych osób stojących przed podobnymi wyzwaniami, a także zapobieganie dyskryminacji, w szczególności tej motywowanej orientacją seksualną czy tożsamością płciową” – znajduje się w dalszej części listu.

 

„Prawa człowieka są uniwersalne i wszyscy, w tym osoby LGBTI, mają prawo w pełni z nich korzystać. Jest to kwestia, którą wszyscy powinni wspierać” – można wyczytać na końcu dokumentu.

 

Dokument ten został udostępniony na Twitterze przez ambasador USA Georgette Mosbacher z dopiskiem „Prawa człowieka to nie ideologia”.

 

 

Foto: Flickr

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze