-0.2 C
Warszawa
niedziela, 29 stycznia, 2023

Antyrasistowskie protesty wymusiły zmianę nazwy i loga popularnej firmy

Zobacz koniecznie

Marka Uncle Ben’s jest jednym z najpopularniejszych dystrybutorów ryżu w USA. Jej logo oraz nazwa były niezmienne od lat 40-tych ubiegłego wieku. Teraz jednak w związku z antyrasistowskimi protestami firma będzie musiała przeprowadzić zmiany.

 

Na pudełkach ryżu marki Uncle Ben’s widniał wizerunek starego, łysawego, czarnoskórego mężczyzny. Jest to twarz szefa sali w eleganckiej restauracji w Chicago, Franka Browna. Sama nazwa Uncle Ben’s została natomiast zainspirowana teksańskim rolnikiem, który był znany z wysokiej jakości ryżu. Opakowania produktów z takim logiem oraz nazwą wychodziły na rynek od 1947 r.

 

Marce zarzucano jednak, że używany przez nich zwrot „wujek” podobnie jak „ciotka” były w dawnych czasach powszechnie używane w południowych stanach wobec osób czarnoskórych.

 

 

„Rozumiemy nierówności związane z nazwą i twarzą poprzedniej marki i, jak zapowiedzieliśmy w czerwcu, zobowiązaliśmy się do zmian” – można wyczytać w komunikacie spożywczego giganta Mars Incorporated, pod którego podlega Uncle Ben’s.  Firma dodatkowo stwierdziła, iż stworzyła bardziej przyjazna ikonografię usuwając z pudełka wizerunek mężczyzny oraz zmieniając nazwę na „Ben’s Original”.

 

 

Opakowania ryżu w takiej wersji sprzedawane mają być od 2021 r. Dodatkowo Mars Incorporated poinformował, iż podejmie on współpracę z National Urban League w USA i wesprze czarnoskórych szefów kuchni. Poza tym pokryje również stypendia o wartości 2 mln dolarów i zainwestuje 2,5 mln dolarów w Greenville w stanie Missisipi, gdzie następuje produkcja ryżu.

 

Przypadek ten jest dość podobny do tego, w którym na skutek różnych dyskusji niemiecka firma Knorr zmieniła nazwę „sosu cygańskiego”.

 

Źródło: portal tvp.info

Foto: Flickr

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najnowsze