8 C
Warszawa
niedziela, 19 września, 2021
Reklama

Australijski parlament zmusi księży do złamania tajemnicy spowiedzi

Zobacz koniecznie

Jeden z australijskich parlamentów stanu Queensland przyjął ustawę wprowadzającą nakaz złamania tajemnicy spowiedzi przez księży. Decyzja ta wywołała kontrowersje.

 

„Parlament stanu Queensland w Australii przyjął ustawę zobowiązującą księży do złamania tajemnicy spowiedzi, jeśli podczas sprawowania sakramentu pojednania otrzymają informacje na temat seksualnego wykorzystania dzieci” – podaje tygodnik „Niedziela”.

 

Księżom, którzy nie zastosują się do wspomnianego nakazu grozić ma nawet do trzech lat więzienia.

 

Autorzy projektu ustawy tłumaczą decyzję o wprowadzeniu takiego przepisu tym, ze molestowanie małoletnich jest niezwykle okrutnym przestępstwem raniącym nie tylko same dzieci, ale również ich bliskich oraz rodzinę.

 

Mimo takiego stanu rzeczy nowa ustawa ma swoich przeciwników. Dla księży tajemnica spowiedzi jest niezwykle ważna częścią sakramentu. Poprzez takie ustawy może spadać zaufanie wiernych wobec duchowieństwa i zarazem może postępować niechęć do wyznawania swoich grzechów, a także samego pójścia do spowiedzi. O tym m.in. w swoim oświadczeniu wspomniał australijski Kościół.

 

„Kościół katolicki w Australii podziela opinię czynników prawnych co do szkodliwości przestępstw seksualnych wobec najmłodszych, potrzebę ich ścigania oraz surowego karania, ale nie może zgodzić się na traktowanie sakramentu pojednania jako źródła pozyskiwania informacji. Wszystko, co mówi się podczas spowiedzi zostaje objęte absolutną tajemnicą, której kapłan jest zobowiązany bronić za wszelką cenę, również za cenę życia. Spowiednik podczas spowiedzi nie występuje jako osoba prywatna, która otrzymuje informacje i potem może być ich przekazicielem, ale jest szafarzem, sprawującym posługę w imieniu Boga” można przeczytać w oświadczeniu australijskiego Kościoła.

 

Foto: Pixabay

Źródło: wPolityce

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najnowsze