20.3 C
Warszawa
poniedziałek, 15 lipca, 2024

Bojówka słynnego klubu piłkarskiego w opałach! W tle międzynarodowe gangsterskie interesy

Zobacz koniecznie

Przez ostatnie lata media w naszym kraju niejednokrotnie informowały o działaniach Centralnego Biura Śledczego Policji wymierzonych w struktury gangów stworzonych w środowisku pseudokibiców, a także o licznych zatrzymaniach ludzi należących do takich grup, jak i też zdecydowaniu się na współpracę z prokuraturą niektórych z podejrzanych. Trzeba jednak mieć na uwadze, że kwestie te nie dotyczą tylko Polski, a powiązania tego typu bojówek z interesami przestępczymi to również poważny proceder w innych częściach świata.

 

W ostatnim czasie niektóre media we Włoszech informowały o sporych problemach w środowisku kibiców znanego w Europie klubu Lazio Rzym, której fani mają utrzymywać co ciekawe przyjazne relacje z pseudokibicami klubu z południa Polski- Wisły Kraków. Ponad 40 osób związanych ze strukturami bojówki tego rzymskiego klubu zostało objętych zakazem stadionowym. Jednak sprawa jest wedle medialnych opisów o wiele poważniejsza.

 

Na początku bieżącego roku ogłoszono rozwiązanie znanej grupy fanów Lazio Rzym nazywanej jako Irriducibili, która nie tylko stanowiła bojówkę i realizowała przestępcze interesy, ale także prowadziła handel artykułami kibicowskimi, a nawet posiadała własną rozgłośnie radiową nadającą w Wiecznym Mieście. Dodatkowo Irriducibili kojarzeni byli nie jako jedynie fanatyczni kibice jednego z rzymskich klubów, ale też jako grupa odwołująca się do ideologii faszystowskiej. Po rozwiązaniu Irriducibili ogłoszono, że teraz do zorganizowanego grona najbardziej zagorzałych fanów Lazio wstąpić będzie łatwiej osobom, które nie deklarują się jako faszyści. Wygląda jednak na to, że problemy ludzi tworzących struktury Irriducibili nie zakończą się tak łatwo, pomimo oficjalnego rozwiązania tej grupy.

 

Wydarzeniem, które wstrząsnęło środowiskiem rzymskich kibiców było dokonane w zeszłe wakacje zabójstwo lidera grupy Irriducibili Fabrizio Piscitelliego, gangstera znanego jako „Diabolik”. Kontrowersje po jego tragicznej śmierci miały miejsce również w Polsce, kiedy prezes PZPN Zbigniew Boniek za pośrednictwem Twittera krytycznie odniósł się do transparentu wywieszonego na stadionie przez kibiców krakowskiej Wisły, którego treść miała stanowić oddanie hołdu „Diabolikowi”.

 

Przywódca Irriducibili został zastrzelony z bliskiej odległości, kiedy był w rejonie jednego z rzymskich parków. Wykonawcą egzekucji był najprawdopodobniej człowiek przebrany za osobę uprawiającą jogging. Fabrizio Piscitelli miał natomiast tego dnia odbyć prawdopodobnie kolejne spotkanie dotyczące realizowanych przez siebie interesów.

 

Jak się okazuje zarówno „Diablik”, jak również inni ludzie działający w grupie bojówkarzy Lazio Rzym byli uwikłani w sieć mafijnych układów funkcjonujących w stolicy Włoch i jej okolicach. Chodzi tu m.in. o realizację procederu handlu, a także przemytu narkotyków. Pseudokibice Lazio mieli przy tym mocno współpracować z gangsterami albańskimi. Bardzo możliwe, że w dalszej kolejności, zakazane substancje od rzymskich gangsterów pozyskiwali również zaprzyjaźnieni z Irriducibili pseudokibice Wisły Kraków.

 

Przestępcze układy funkcjonujące we włoskiej stolicy to również temat pojawiający się w filmie i serialu „Suburra”, a także historia, która stała się gorącym tematem dyskusji we włoskim społeczeństwie, zwłaszcza kiedy na jaw wyszły powiązania polityków z układami określonymi jako „Mafia Capitale”.

 

Dziesiątkom fanów rzymskiego Lazio nie pomaga dodatkowo fakt, że oprócz przestępczych interesów i współpracy z albańskimi gangami, mają oni na sumieniu również wybryki o charakterze neo-faszystowskim, jak i też neo-nazistowskim.

 

 

Źródło: Roma Today ; Fanpage.it

Fot.: Wikimedia Commons

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze