18.8 C
Warszawa
poniedziałek, 15 lipca, 2024

Czy twoje dziecko jest uzależnione od internetu? Szokujące wyniki badań

Zobacz koniecznie

Szokujące wyniki przynosi badanie „Nastolatki 3.0”, które zostało przeprowadzone przez NASK.

Wynika z niego, że osoby w wieku 13-17 lat spędzają w internecie codziennie średnio 4 godziny i 12 minut. Najwięcej czasu pochłaniają im media społecznościowe – 59,4%.

Z kolei z badania „Młodzi Cyfrowi”, które zostało przeprowadzone przez Fundację Dbam o Mój Z@sięg i Uniwersytet Gdański wynika, że nastolatki mają po 3-4 konta w różnych mediach społecznościowych. Dodatkowo odczuwają niepokój, gdy nie mogą być na bieżąco w social media.

Fot. Pixabay

Dlaczego młodzi tak chętnie spędzają czas w sieci? Jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji, w wirtualnej rzeczywistości nastolatki mają możliwość kreowania własnego wizerunku. Szukają tam akceptacji. Dzięki internetowi nie czują się samotni.

Według najnowszych raportów, social media uzależniają mocniej niż alkohol i papierosy. W ciągu ostatniego ćwierćwiecza liczba zachorowań na depresję i stany lękowe wzrosła aż o 70%,. Według badaczy jest to związane m.in. ze zwiększającą się rolą social mediów.

– Nie zapominajmy o tym, że świat mediów społecznościowych wymaga nieustannej uwagi – dostarcza ciągle nowych bodźców, informacje stale się zmieniają, zalewają nas coraz to nowsze trendy i wzory. Część życia, która pozostawała prywatna, zaczyna być obserwowana i komentowana – przez dziesiątki, a nawet setki znajomych. Wbrew pozorom, nastolatkom również trudno się w tym odnaleźć. To my, dorośli, powinniśmy nie tylko pomóc im w aktywnym budowaniu równowagi pomiędzy światem online. Rozmawiajmy też z dziećmi o tym, że nie wszystko, co znajdą w sieci jest warte ich uwagi – mówi Marta Witkowska, ekspertka Akademii NASK.

Fot. Pixabay

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze