12.4 C
Warszawa
wtorek, 18 maja, 2021

Gigantyczna kara dla firm kolejowych! To był nielegalny proceder

Przeczytaj koniecznie

Prezes UOKiK nałożył 13,5 mln zł kary na sześciu producentów drewnianych podkładów kolejowych. Chodzi o zmowę przetargową.

Ukarano: Kolejowe Zakłady Nawierzchniowe Bieżanów wraz ze spółkami zależnymi – Trade-Port i Nasycalnią Podkładów w Czeremsze, a także ThyssenKrupp GFT Polska, Track Tec oraz Nasycalnia Podkładów w Koźminie Wielkopolskim.

Wszyscy ci przedsiębiorcy wzięli udział w przetargu, organizowanym przez PKP PLK, na dostawy drewnianych podkładów kolejowych. Chodzi o lata 2014 i 2015.

Byli to jedyni w Polsce przedsiębiorcy, którzy mogli dostarczyć tzw. belki, na których montuje się szyny.

– W materiałach zebranych w czasie naszego postępowania doskonale widać mechanizm niedozwolonego porozumienia. Przedsiębiorcy uzgodnili pomiędzy sobą, którzy z nich wezmą udział w poszczególnych zadaniach w ramach przetargu oraz kto jaką kwotę zaproponuje. Ustalono zatem w ramach porozumienia nie tylko warunki finansowe, ale także podział realizacji prac, bowiem podmioty niewyłonione w przetargu miały następnie realizować projekt razem z tymi, którym przypadło zamówienie. W zmowie wzięli udział wszyscy przedsiębiorcy, którzy byli wówczas w stanie złożyć ofertę, co oznacza, że zamawiający nie miał możliwości uczciwego wyboru wykonawcy – mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Ustalono, że ThyssenKrupp i KZN Bieżanów utworzą konsorcjum i razem z Track Tec złożą oferty na obydwa zadania. Pozostałe firmy miały nie wziąć udziału w przetargu, ale miały uczestniczyć w realizacji zamówienia.

Fot. Pixabay

Cel zmowy był prosty. Chciano uniknąć rywalizacji o zamówienie oraz zapewnić wyższe ceny. Plan nie powiódł się, bo PKP PLK unieważniły przetarg w związku z podejrzeniem zmowy.

Kary dla poszczególnych firm:

Track Tec z Warszawy- 7 579 902,27 zł
Kolejowe Zakłady Nawierzchniowe „Bieżanów” – 2 948 654,16 zł
Nasycalnia Podkładów w Czeremsze – 1 543 545,62 zł
Nasycalnia Podkładów w Koźminie Wielkopolskim – 1 312 465,85 zł
ThyssenKrupp GFT Polska – 83 269,76 zł
TRADE-PORT z Katowic – 4 484,25 zł

Decyzja nie jest prawomocna. Przysługuje od niej odwołanie.

Fot. Pixabay

Czytaj więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.

Najnowsze