11.4 C
Warszawa
sobota, 28 maja, 2022

Jakie są zasady zlecania testów na koronawirusa? Ministerstwo wyjaśnia

Zobacz koniecznie

Ministerstwo Zdrowia zabrało głos w sprawie zasad zlecania testów na koronawirusa. Co ma zrobić lekarz rodzinny, gdy zgłosi się do niego osoba z objawami zakażenia?

Jeśli pacjent ma cztery objawy charakterystyczne dla COVID-19, czyli gorączkę, duszność, kaszel, utratę węchu lub smaku, musi skontaktować się z lekarzem POZ, aby ustalić termin porady osobistej albo teleporady.

Można zlecić test po teleporadzie, gdy zostaną stwierdzone i udokumentowane kliniczne cztery objawy tej choroby. Lekarz POZ zgłosi wtedy pacjenta z podejrzeniem zakażenia SARS-COV-2 do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

Jeśli pacjent jest w stanie podróżować sam, może udać się samochodem do punktu drive thru w celu wykonania badania. Test jest darmowy.

Próbka trafi do analizy do laboratorium, a informacja o wyniku pojawi się w systemie. W przypadku pozytywnego wyniku, lekarz musi poinformować pacjenta o rezultacie badania i konieczności udania się do oddziału zakaźnego lub obserwacyjno-zakaźnego.

Jeśli pacjent nie może sam udać się do drive thru, lekarz musi powiadomić Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną. WSSE wystawi zlecenie testu i wyśle do pacjenta karetkę, tzw. „wymazówkę”.

Fot. Pixabay

Jeśli nie mamy pełnych objawów COVID-19, lekarz umówi nas na następną teleporadę, która odbędzie się w ciągu 3-5 dni od pierwszej wizyty. Jeśli nadal nie będziemy mieć wszystkich objawów, lekarz może zaprosić nas na wizytę osobistą w POZ.

W przypadku ciężkiego przebiegu choroby, pacjenci powinni być testowani w szpitalach.

Fot. Pixabay

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najnowsze