1.9 C
Warszawa
środa, 26 stycznia, 2022

Jest nowa lista zakazanych państw. Tam nie polecisz

Zobacz koniecznie

Ministerstwo Spraw Zagranicznych podało nową listę państw, które są objęte zakazem lotów. To kraje najbardziej dotknięte epidemią koronawirusa.

Weszło już w życie rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 15 września 2020 r. w sprawie zakazów w ruchu lotniczym. Jest w nim wymienionych 30 państw i terytoriów, z których nie będzie można latać samolotem. Zakaz obowiązuje do 29 września.

Rząd zabezpieczył jednak możliwość bezpiecznego i niezakłóconego powrotu do Polski tym osobom, które przebywają na urlopach poza granicami kraju w ramach zorganizowanych grup turystycznych. Będą oni mogli wrócić do Polski samolotami wyczarterowanymi przed 16 września 2020 r. na zlecenie biur podróży.

MSZ nadal zaleca wstrzemięźliwość w planowaniu wyjazdów zagranicznych. W każdej chwili może dojść do zaostrzenia przepisów, a wtedy będziemy mieli problemy z powrotem do kraju. Wtedy jedynym wyjściem jest skorzystanie z alternatywnych form podróży, np. samochodem lub połączeniem lotniczym przez inne państwo.

Planując loty należy na bieżąco śledzić dane publikowane przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (European Centre for Disease Prevention and Control). To na ich podstawie powstaje lista państw, do których nie polecimy.

– Wykazy państw objętych zakazem lotu uwzględniają co do zasady 14-dniową skumulowaną liczbę zachorowań na COVID-19 na 100 000 osób przy współczynniku przekraczającym 90 – przypomina MSZ.

Państwa objęte zakazem lotów:

Argentyna, Bahamy, Bahrajn, Belize, Boliwia, Bośnia i Hercegowina, Brazylia, Chile, Czarnogóra, Francja, Hiszpania, Izrael, Katar, Kuwejt, Gwatemala, Honduras, Irak, Kolumbia, Kostaryka, Liban, Libia, Malediwy, Mołdawia, Namibia, Panama, Paragwaj, Peru, Surinam, Republika Zielonego Przylądka, USA.

Państwa zagrożone wprowadzeniem zakazu:

Andora, Aruba, Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Czechy, Gibraltar, Indie, Luksemburg, Monako, Oman, Portoryko, Saint-Martin, Trynidad i Tobago, Wyspy Turks i Caicos, Zjednoczone Emiraty Arabskie.

grafika: MSZ

W nowym rozporządzeniu wprowadzono możliwość wyłączenia państw z listy, jeśli obiecają one władzom Polski wprowadzenie rozwiązań, na podstawie których na pokładzie znajdą się tylko pacjenci z negatywnym wynikiem testu na COVID-19.

Fot. Pixabay

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najnowsze