Jest nowa lista zakazanych państw. Tam nie polecisz

Ministerstwo Spraw Zagranicznych podało nową listę państw, które są objęte zakazem lotów. To kraje najbardziej dotknięte epidemią koronawirusa.

Weszło już w życie rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 15 września 2020 r. w sprawie zakazów w ruchu lotniczym. Jest w nim wymienionych 30 państw i terytoriów, z których nie będzie można latać samolotem. Zakaz obowiązuje do 29 września.

Rząd zabezpieczył jednak możliwość bezpiecznego i niezakłóconego powrotu do Polski tym osobom, które przebywają na urlopach poza granicami kraju w ramach zorganizowanych grup turystycznych. Będą oni mogli wrócić do Polski samolotami wyczarterowanymi przed 16 września 2020 r. na zlecenie biur podróży.

MSZ nadal zaleca wstrzemięźliwość w planowaniu wyjazdów zagranicznych. W każdej chwili może dojść do zaostrzenia przepisów, a wtedy będziemy mieli problemy z powrotem do kraju. Wtedy jedynym wyjściem jest skorzystanie z alternatywnych form podróży, np. samochodem lub połączeniem lotniczym przez inne państwo.

Planując loty należy na bieżąco śledzić dane publikowane przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (European Centre for Disease Prevention and Control). To na ich podstawie powstaje lista państw, do których nie polecimy.

– Wykazy państw objętych zakazem lotu uwzględniają co do zasady 14-dniową skumulowaną liczbę zachorowań na COVID-19 na 100 000 osób przy współczynniku przekraczającym 90 – przypomina MSZ.

Państwa objęte zakazem lotów:

Argentyna, Bahamy, Bahrajn, Belize, Boliwia, Bośnia i Hercegowina, Brazylia, Chile, Czarnogóra, Francja, Hiszpania, Izrael, Katar, Kuwejt, Gwatemala, Honduras, Irak, Kolumbia, Kostaryka, Liban, Libia, Malediwy, Mołdawia, Namibia, Panama, Paragwaj, Peru, Surinam, Republika Zielonego Przylądka, USA.

Państwa zagrożone wprowadzeniem zakazu:

Andora, Aruba, Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Czechy, Gibraltar, Indie, Luksemburg, Monako, Oman, Portoryko, Saint-Martin, Trynidad i Tobago, Wyspy Turks i Caicos, Zjednoczone Emiraty Arabskie.

grafika: MSZ

W nowym rozporządzeniu wprowadzono możliwość wyłączenia państw z listy, jeśli obiecają one władzom Polski wprowadzenie rozwiązań, na podstawie których na pokładzie znajdą się tylko pacjenci z negatywnym wynikiem testu na COVID-19.

Fot. Pixabay

Komentarze

Komentarze