28 C
Warszawa
poniedziałek, 22 lipca, 2024

Mocne słowa premiera o oprawcach komunistycznych. „Należy im się…”

Zobacz koniecznie

17 września 1939 r. do Polski wkroczyły wojska Armii Czerwonej. W 81. rocznicę tamtych wydarzeń premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że oprawcom komunistycznym należy się wieczna hańba, a ofiarom – wieczna pamięć.

Jednym z miejsc, które najbardziej obrazują losy Polaków pod okupacją sowiecką, jest Skwer Matki Sybiraczki w Warszawie. Umiejscowiono tam Pomnik Poległym i Pomordowanym na Wschodzie. Premier Mateusz Morawiecki złożył kwiaty dziś kwiaty pod tym monumentem i oddał hołd ofiarom.

– Pamięć i prawda muszą nam towarzyszyć. Jeśli zatracimy pamięć – historia będzie tylko zbiorem dat i wydarzeń. To, że są ludzie, którzy upominają się o tę prawdę to wielka wartość. Na drzewie prawdy i pamięci rosną owoce patriotyzmu – powiedział Mateusz Morawiecki.

Jak podkreślił premier, aktualna sytuacja międzynarodowa dobitnie pokazuje nam, że pokój i demokracja nie są dane raz na zawsze. Polska nie może pozostawać obojętna na ograniczanie wolności.

Fot. premier.gov.pl

Dodał, że powinniśmy przeciwstawiać się postawie niektórych państw, aby tragiczne wydarzenia nigdy się nie powtórzyły. Według niego otrucie rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego to dowód na to, że Rosja nie stosuje się do zasad demokracji.

– Wspólnota międzynarodowa musi reagować i podejmować realne kroki – takie jak zamknięcie realizacji projektu Nord Stream 2. Projekt gazociągu, w który zaangażowane są niektóre państwa unijne, stanowi realne zagrożenie przede wszystkim dla bezpieczeństwa energetycznego naszego regionu. Właśnie dlatego premier Mateusz Morawiecki podczas spotkań na arenie międzynarodowej podkreśla szkodliwość Nord Stream 2. Ta kwestia była jednym z tematów rozmów premierów państw Grupy Wyszehradzkiej. Nord Stream 2 budzi zdecydowany sprzeciw Polski – podała Kancelaria Premiera.

Premier Mateusz Morawiecki przypomniał, że Polska od początku wspiera Białorusinów. Szef rządu prowadzi rozmowy z przedstawicielami państw Unii Europejskiej w sprawie Białorusi. Przyjęto też pakiet pomocowy dla tego kraju.

Fot. premier.gov.pl

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze