13 C
Warszawa
wtorek, 27 lutego, 2024

Na planecie Wenus jest życie? Przełomowe odkrycie

Zobacz koniecznie

Międzynarodowa grupa badawcza, w której jest Polak opublikowała wyniki swoich badań, z których wynikać ma, że najprawdopodobniej na planecie Wenus znajduje się życie.

 

Mało kto spodziewał się, że na Wenus można znaleźć jakiekolwiek dowody na życie tam jakiś istot. Warunki do życia na tej planecie są wyjątkowo niekorzystne. Temperatura na powierzchni wynosi 460 stopni C, co stopiłoby ołów, dodatkowo atmosfera jest stukrotnie gęstsza od tej ziemskiej i składa się przede wszystkim z dwutlenku węgla oraz azotu. Tlen praktycznie tam nie występuje.

 

Wenus otoczona jest gęstymi chmurami, które tworzą się m.in. z kwasu siarkowego. Znajdują się one mniej więcej na wysokości 50km nad powierzchnią, gdzie temperatury sięgają około kilkunastu-kilkudziesięciu stopni. Warunki tam są zdecydowanie przyjaźniejsze dla życia, gdyż nawet ciśnienie atmosferyczne jest tam zbliżone do tego ziemskiego.

 

Właśnie w tym miejscu międzynarodowa grupa badawcza odkryła fosforowodór. Jest to gaz, który na Ziemi wytwarzany jest przez mikroorganizamy niepotrzebujące tlenu do rozwoju. Tworzy się on również w jelitach ludzkich oraz zwierzęcych.

 

Wykrycie tego gazu może świadczyć o obcenosci życia na Wenus, ale nie jest to pewne. Występuje on tam w tak dużych ilościach, ze naukowcy na razie nie są w stanie wytłumaczyć jego pochodzenia inaczej niż poprzez występowanie tam żywych organizmów.

 

Wenus jest planetą, która kiedyś mogła być mocno zbliżona do Ziemi. Prawdopodobnie miała liczne oceany oraz klimat sprzyjający życiu. Przeszła jednak ona przez efekt cieplarniany, który według wielu powinien być przestrogą dla nas.

 

Źródło: Onet, RMF 24

Foto: You Tube/ BirkiniBH (zrzut ekranu)

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze