23.5 C
Warszawa
piątek, 22 września, 2023

Niemcy wznoszą wielki płot na granicy z Polską! O co chodzi?

Zobacz koniecznie

Jak podają dziennikarze na łamach portali informacyjnych, Niemcy prowadzić mają działania, których efektem będzie dużych rozmiarów płot zbudowany na granicy z Polską. Ma on zostać wzniesiony na terenach takich regionów naszych zachodnich sąsiadów jak: Brandenburgia oraz w rejonie Szprewa-Nysa. Nie będzie to w przeciwieństwie do już stojącej tam konstrukcji płot tymczasowy. Ma on zostać bowiem zamontowany tym razem na stałe w postaci solidnego ogrodzenia na granicy. Sprawę opisał m.in. „Super Express”.

 

Płot mierzyć ma około 120 kilometrów długości dzieląc dodatkowo terytorium obydwu państw. Postawienie takiej konstrukcji przy granicy i zastąpienie tym dużym płotem dotychczasowego mobilnego ogrodzenia elektrycznego ma w opinii strony niemieckiej pomóc im uniknąć rozprzestrzeniania się w ich kraju w większym stopniu wirusa ASF.

 

Budowę 120-kilometrowego ogrodzenia zapowiedzieć miała na łamach gazety „Süddeutsche Zeitung” Ursula Nonnemacher pełniąca obowiązki. Polityk ta wywodzi się co ciekawe z ugrupowania Sojusz 90/Zieloni. W udzielonym wywiadzie zadeklarowała ona podjęcie takich działań w reakcji na obawy dotyczące afrykańskiego pomoru świń.

 

Niepokój po stronie niemieckiej jak podaje „Super Express” wywoływać ma fakt, że na terytorium Polski zidentyfikowano w bieżącym roku około 3 tysięcy zmarłych dzików, u których stwierdzona miała zostać później obecność wirusa ASF. Wzniesienie ogrodzenia ma ograniczyć przemieszczanie się dzików z terytorium naszego kraju do Niemiec.

 

CZYTAJ TEŻ: GROŹNA choroba gwałtownie rozprzestrzenia się w Polsce. To nie COVID-19!

 

Chociaż choroba nazywana jako afrykański pomór świń wywoływana przez wspomniany wirus ASF nie stanowi szczególnego zagrożenia dla człowieka, to jednak dobitnie daje ona się we znaki rolnikom, kiedy atakując stanowi śmiertelne zagrożenie dla trzody chlewnej. Dlatego też temat zapobiegania rozprzestrzenianiu się tego wirusa jest od kilku lat poruszany w debacie publicznej i przy okazji decyzji politycznych zarówno w Polsce, jak i w innych krajach Europy.

 

 

Źródło: Super Express ; Süddeutsche Zeitung

Fot.: Needpix.com

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najnowsze