15.7 C
Warszawa
piątek, 2 czerwca, 2023

Papież o przyjemnościach człowieka. Te słowa odbiły się echem

Zobacz koniecznie

Słowa Papieża Franciszka i wyrażane przez niego w różnych tematach opinie wywoływały niejednokrotnie dyskusję, zwrócenie uwagi wielu osób, a nawet kontrowersje. Tym razem echem odbiły się słowa Franciszka na temat przyjemności płynącej z seksu, jak i też spożywania dobrego jedzenia, za które w jego opinii nie powinno się potępiać ludzi.

 

Kolejna wypowiedź Papieża, na którą zwrócili szczególną uwagę dziennikarze miała miejsce przy okazji spotkania z francuską młodzieżą z diecezji Grenoble-Vienne. Papież określił seks jako dar Boży, a zarazem nie jest to temat tabu, jako coś co otrzymujemy w darze od Pana Boga.

 

Przyjemność pochodzi bezpośrednio od Boga, nie jest ani katolicka, ani chrześcijańska, ani żadna inna, jest po prostu boska.

— Stwierdzić miał Papież Franciszek w rozmowie z publicystą Carlem Patrinim, który zajmuje się również tematyką kulinarną.

 

Papież podkreślił, że zarówno przyjemność z jedzenia, jak i też przyjemność płynąca z seksualności pochodzą od samego Boga.

 

Przyjemność jedzenia ma na celu utrzymanie zdrowia poprzez jedzenie, tak jak przyjemność seksualna ma na celu upiększenie miłości i zagwarantowanie przetrwania gatunku.

– Zwrócił uwagę Franciszek.

 

Papież przypomniał też, że jako dar od Boga seks ma na celu pogłębiać kochanie się dwóch osób i powoływać nowe życie. Określił on też seks pasją i namiętną miłością.

 

Prawdziwa miłość jest namiętna; miłość między mężczyzną a kobietą, gdy jest namiętna, prowadzi do tego, że daje życie na zawsze; ciałem i duszą.

– Wyjaśniał Papież.

 

Papież Franciszek powiedział również, że wielkość seksualności stanowi jedno ciało.

 

Tak należy mówić o seksualności. I tak należy przeżywać seksualność, w tym wymiarze; miłości między mężczyzną a kobietą na całe życie.

– Dodał również.

 

Równocześnie jednak, głowa Kościoła nie wyklucza rzecz jasna tego, że seksualność może być również wykorzystywana w sposób grzeszny przez człowieka, o czym również powiedział.

 

To prawda, że nasze słabości, nasze duchowe upadki prowadzą nas do korzystania z seksualności poza tą tak piękną drogą miłości między mężczyzną a kobietą. Ale to są upadki, jak wszystkie grzechy, takie jak kłamstwo, gniew, nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu.

– Wytłumaczył Franciszek.

 

Papież mówił też o tym, że istnieje również rodzaj seksualności oderwanej od miłości, uprzedmiotowiona i używana do rozrywki. Franciszek wypowiedział się również na temat przemysłu seksualności, który także jest oderwany od prawdziwej miłości.

 

Tyle pieniędzy zarabia się na przemyśle pornograficznym.

– Powiedział krytycznie Papież.

 

Papież nie unika jednakże tego, aby przyznawać, że istota dobrze przeżywanej seksualności jest czymś wspaniałym jako wyraz szczerej miłości.

 

Strzeżcie dobrze waszą tożsamość seksualną i przygotujcie ją na miłość, by umieścić ją w tej miłości, która będzie towarzyszyć wam przez całe życie.

– Zachęcał młodych ludzi.

 

 

Źródło: AFP ; Deon.pl ; RP.pl

Fot.: Wikimedia Commons

 

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najnowsze