8.9 C
Warszawa
sobota, 23 marca, 2024

Potajemne zaprzysiężenie Aleksandra Łukaszenki i mocna reakcja Mateusza Morawieckiego!

Zobacz koniecznie

Jak przekazały niezależne białoruskie media, w Mińsku doszło do zaprzysiężenia prezydenta Aleksandra Łukaszenki, jednak odbyło się ono w innych okolicznościach niż miało to miejsce wcześniej w historii naszych wschodnich sąsiadów. Tym razem bowiem była to uroczystość bez transmisji realizowanej na antenie telewizji oraz bez wcześniejszych zapowiedzi. Nie ma wątpliwości, ze taki stan rzeczy i dość potajemne organizowanie zaprzysiężenia ma związek z protestami na Białorusi.

 

Na to jak wyglądało zaprzysiężenie Aleksandra Łukaszenki w czasie, kiedy ludzie protestują od czasu sfałszowanych w sierpniu wyborów, zareagował szef polskiego rządu. Mateusz Morawiecki ocenił w opublikowanym na Facebooku wpisie z czego wynika takowe zachowanie białoruskiego prezydenta.

 

To wydarzenie jedynie potwierdza, że Łukaszenka ma świadomość tego, co zrobił, fałszując wyniki wyborów. Ma świadomość, że nie ma poparcia własnego narodu, a agresja, której się dopuszcza wobec obywateli Białorusi jest niedopuszczalna.

– Czytamy w opublikowanym przez premiera poście.

 

Polski premier po raz kolejny w konkretny sposób określił stanowisko państwa polskiego w kontekście tego co dzieje się za naszą wschodnią granicą i jak na protesty obywateli, zdeterminowanych zmieniać swój kraj na lepsze, reaguje prezydent Łukaszenka.

 

Białoruś musi być suwerenna, a niezbędnym warunkiem tego są uczciwe wybory, w których to Białorusini, a nie aparat represji, zdecydują o wyborze władz. Wybory, które nie są demokratyczne, nie mogą prowadzić do uznania kogokolwiek za prezydenta kraju.

— Ocenił ocenił Prezes Rady Ministrów.

 

W opublikowanym na Facebooku wpisie padła też deklaracja dotycząca dalszego i konsekwentnego popierania działań mających na celu zapewnienie pomocy osobom represjonowanym na Białorusi oraz działań zmierzających do zorganizowania powtórnych wyborów prezydenckich w tym kraju.

 

Będziemy konsekwentnie popierać wszelkie działania na rzecz pomocy represjonowanym i powtórzenia wyborów na Białorusi w demokratycznej formule.

— Napisał premier.

 

https://www.facebook.com/MorawieckiPL/photos/a.118659772811894/346030513408151

 

 

Źródło: Facebook/@MorawieckiPL

 

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze