20.3 C
Warszawa
poniedziałek, 15 lipca, 2024

Premier Morawiecki zainicjował ważne spotkanie. O co chodzi?

Zobacz koniecznie

Premier Mateusz Morawiecki zainicjował kolejne ważne spotkanie. Szef rządu rozmawiał z przedstawicielami ugrupowań politycznych w sprawie Białorusi.

Premier przedstawił, jakie działania rząd podjął na forum międzynarodowym. Wszyscy uczestnicy spotkania wyrazili potrzebę współpracy.

– Spotkanie było bardzo owocne. To, co jest budujące to zgodność wszystkich polityków niezależnie od reprezentowanego środowiska, co do zasadniczej sprawy – suwerenności Białorusi – powiedział szef KPRM Michał Dworczyk.

Premier opowiedział też o nadchodzących działaniach rządu. Będzie to m.in. wizyta na Litwie, gdzie odbędą się międzyrządowe konsultacje. W ich trakcie zostanie podjęty temat Białorusi. Morawiecki podkreślił, że na nadchodzącym Szczycie Rady Europejskiej zostanie zaprezentowany tzw. „Plan Marshalla” dla Białorusi.

fot. premier.gov.pl

Podano też, że już ponad 40 osób – ofiar przemocy – otrzymało pomoc. Wsparto też studentów z Białorusi.

– Życzymy Białorusinom, żeby wszyscy mogli funkcjonować w swoim kraju w sposób wolny i nieskrępowany i żeby biznes mógł się rozwijać, ale teraz część firm rozważa ucieczkę z Białorusi – dodał Dworczyk.

Przygotowano pakiet dla przedsiębiorców z Białorusi, którzy przeniosą się do Polski. Dzięki pakietowi będzie można dowiedzieć się m.in. jak szybko rozpocząć działalność na terenie Polski oraz jak uzyskać wsparcie przy relokacji pracowników oraz ich rodzin.

Jednym z tematów rozmów z parlamentarzystami była też działalność Centrum Informacji i Koordynacji Działań, które funkcjonuje w fundacji Dom Białoruski. Fundacja udziela porad prawnych i pomaga poszkodowanym Białorusinom.

Fot. premier.gov.pl

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze