-2.7 C
Warszawa
piątek, 8 grudnia, 2023

Premier o walce ze skutkami epidemii. Wspomniał o nowym wyzwaniu

Zobacz koniecznie

Premier Mateusz Morawiecki brał udział w Impact’20 Connected Edition. W trakcie tego wydarzenia powiedział ważne słowa na temat epidemii koronawirusa.

Pandemia miała ogromny wpływ na polską i światową gospodarkę. Obecny kryzys jest nazywany największym po II wojnie światowej. Polska na razie radzi sobie z nim lepiej niż inne kraje.

– Odkąd stało się jasne, że epidemia koronawirusa dokona głębokich zmian we wszystkich systemach gospodarczych, wszystkich państw świata, stoimy przed wielkim, nowym wyzwaniem, które wytyczy ścieżki na kolejne lata, a może nawet na kolejne dziesięciolecie – zauważył Morawiecki.

Premier podkreślił, że z całej sytuacji można wyjść obronną ręką dzięki sprawnemu działaniu państwa i odpowiednim regulacjom legislacyjnym. Celem rządu jest zapewnienie pracownikom stabilności zatrudnienia, a firmom możliwości rozwoju.

Według Eurostatu w lipcu w Polsce bezrobocie wyniosło 3,2%. To drugi najlepszy wynik wśród krajów Unii Europejskiej.

Fot. premier.gov.pl

Mateusz Morawiecki wspomniał też o Planie na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

– Dzisiaj po kilku latach od zainaugurowania innowacyjnego Planu na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju możemy powiedzieć, że te pierwsze kroki w tej trudnej drodze poszły nam całkiem nieźle. To nasz wielki sukces gospodarczy. Dla nas innowacja jest najważniejszą strategią wyrwania się z tej pułapki pomiędzy bogatym zachodem a ludnym wschodem, który oferuje niskie koszty pracy. Nie chcemy oferować niskich kosztów pracy, tylko wykwalifikowanych pracowników – podsumował szef rządu.

Premier przypomniał, że rząd wspiera firmy nie tylko podczas kryzysu spowodowanego epidemią koronawirusa. Wspomniał o obniżce CIT z 19 do 9% oraz tzw. estońskim CIT, który zacznie obowiązywać od stycznia 2021 r.

– Eksplozja wolności gospodarczej – na to kładziemy nacisk. Wsłuchujemy się w głosy przedsiębiorców. Estoński CIT ma szansę być rewolucją dla przedsiębiorców – dodał Morawiecki.

Dzięki uruchomionym przez rząd programom do walki z kryzysem uratowano wiele miejsc pracy. W ramach Tarczy Finansowej i Antykryzysowej do firm trafiło ponad 137 mld zł.

Fot. premier.gov.pl

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze