20.2 C
Warszawa
czwartek, 13 czerwca, 2024

Prezydent Duda leci do Watykanu. Ma ważny cel!

Zobacz koniecznie

Już wiadomo, że prezydent Andrzej Duda poleci do Watykanu i Rzymu. Będzie to pierwsza zagraniczna wizyta prezydenta w nowej kadencji. Andrzej Duda postawił przed sobą konkretne cele. Jakie?

Wizyta potrwa trzy dni – od 23  do 25 września. W jej trakcie Duda spotka się na audiencji z papieżem Franciszkiem. Odwiedzi też prezydenta Sergio Mattarellę i premiera Giuseppe Contego.

– Wybierając Rzym na cel pierwszego zagranicznego spotkania poza granicami kraju, prezydent chce podkreślić solidarność Polski i Polaków z narodem włoskim, tak mocno doświadczonym przez pandemie koronawirusa. Wszyscy w Polsce z wielkim przejęciem i smutkiem śledzili rozwój pandemii Covid-19 we Włoszech, mając nadzieję jak najszybszego zatrzymanie i pokonanie choroby – powiedział Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

Fot. prezydent.pl

Podkreślono, że wizyta ma bardzo określony cel. Prezydent chce oddać cześć wszystkim tym, którzy zmarli z powodu koronawirusa, a także pragnie pogratulować wytrwałości narodowi włoskiemu.

W trakcie wizyty zaplanowano też rozmowy z najważniejszymi włoskimi politykami.

– Tematyka rozmów będzie dotyczyła m.in. sytuacji pandemicznej w obu krajach i Europie, mechanizmów współpracy w podobnych sytuacjach w przyszłości, a także dwustronnej współpracy politycznej i gospodarczej oraz polityki bezpieczeństwa w Europie – dodał Szef Gabinetu Prezydenta RP.

Prezydent ma też zaplanowane spotkanie z Szefem Międzynarodowego Funduszu Rozwoju Rolnictwa. Andrzej Duda weźmie także udział w ceremonii podniesienia flagi Rzeczpospolitej przed jego siedzibą (w związku z przyjęciem Polski do kręgu członków Funduszu).

Andrzej Duda będzie również uczestniczył w odsłonięciu popiersia gen. Władysława Andersa w ambasadzie RP w Rzymie. Ponadto odwiedzi Cmentarz Wojenny na Monte Cassino.

Wizyta prezydenta w Watykanie ma natomiast związek z 100. rocznicą urodzin Jana Pawła II. Andrzej Duda złoży kwiaty na grobie papieża.

Fot. prezydent.pl

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze