13 C
Warszawa
wtorek, 27 lutego, 2024

Rząd pomoże upadającym firmom. Do wzięcia są duże pieniądze!

Zobacz koniecznie

Przedsiębiorcy, którzy potrzebują szybkiej pomocy finansowej, mogą składać wnioski o wsparcie. Na ten cel rocznie, przez 10 lat, z budżetu państwa będzie trafiać 120 mln złotych. Dodatkowo dojdą do tego środki z funduszu covidowego w minimalnej wysokości 600 mln złotych.

Rozwiązania Polityka Nowej Szansy są kierowane do przedsiębiorców, którzy już od jakiegoś czasu przeżywają kryzys, a pandemia go pogłębiła. Chodzi o firmy, które są zagrożone niewypłacalnością lub już w tej chwili są niewypłacalne. Muszą mieć jednak pomysł na uratowanie swojego biznesu. Instrumenty uzupełnią znane już przedsiębiorcom narzędzia wsparcia z tarcz antykryzysowych.

– Pomoc będzie mogła być udzielana zarówno przedsiębiorcom, których trudności nie są związane z epidemią, jak i tym, którzy dotknięci skutkami COVID-19 skorzystali z tarczy antykryzysowej, ale nadal potrzebują wsparcia – wyjaśnia Jadwiga Emilewicz, wicepremier, minister rozwoju.

Nowe środki będzie można łączyć ze wsparciem przewidzianym w ramach Tarczy Antykryzysowej.

– Jako Agencja Rozwoju Przemysłu jesteśmy gotowi do podjęcia się nowego wyzwania. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu we współpracy z biznesem, w tym również z przedsiębiorcami znajdującymi się w trudnej sytuacji, posiadamy niezbędny know-how w obszarze restrukturyzacji, którym będziemy w stanie się podzielić z beneficjentami programu – mówi Paweł Kolczyński, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu.

O wsparcie mogą ubiegać się przedsiębiorcy ze wszystkich segmentów, od mikro, małych, średnich do dużych firmach.

Fot. Pixabay

Wniosek można złożyć w Agencji Rozwoju Przemysłu, w Ministerstwie Rozwoju lub na skrzynkę ePUAP albo pocztą.

Pierwszą formą pomocy będą krótkookresowe pożyczki, udzielane na 6 miesięcy.

– Jeżeli okres lub wysokość tej pomocy okaże się niewystarczająca, przedsiębiorca z sektora MŚP będzie mógł wystąpić o dodatkową pożyczkę z puli tymczasowego wsparcia restrukturyzacyjnego i przedłużyć tym samym okres spłaty do 18 miesięcy – tłumaczy Ministerstwo Rozwoju.

Więksi przedsiębiorcy mogą wnioskować o dodatkową pomoc lub wydłużenie terminu spłaty pożyczki.

Przewidziano też „tymczasowe wsparcie restrukturyzacyjne przyznawane na okres do 18 miesięcy” oraz tzw. pomoc na restrukturyzację.

Fot. Pixabay

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze