Rząd pomoże upadającym firmom. Do wzięcia są duże pieniądze!

Przedsiębiorcy, którzy potrzebują szybkiej pomocy finansowej, mogą składać wnioski o wsparcie. Na ten cel rocznie, przez 10 lat, z budżetu państwa będzie trafiać 120 mln złotych. Dodatkowo dojdą do tego środki z funduszu covidowego w minimalnej wysokości 600 mln złotych.

Rozwiązania Polityka Nowej Szansy są kierowane do przedsiębiorców, którzy już od jakiegoś czasu przeżywają kryzys, a pandemia go pogłębiła. Chodzi o firmy, które są zagrożone niewypłacalnością lub już w tej chwili są niewypłacalne. Muszą mieć jednak pomysł na uratowanie swojego biznesu. Instrumenty uzupełnią znane już przedsiębiorcom narzędzia wsparcia z tarcz antykryzysowych.

– Pomoc będzie mogła być udzielana zarówno przedsiębiorcom, których trudności nie są związane z epidemią, jak i tym, którzy dotknięci skutkami COVID-19 skorzystali z tarczy antykryzysowej, ale nadal potrzebują wsparcia – wyjaśnia Jadwiga Emilewicz, wicepremier, minister rozwoju.

Nowe środki będzie można łączyć ze wsparciem przewidzianym w ramach Tarczy Antykryzysowej.

– Jako Agencja Rozwoju Przemysłu jesteśmy gotowi do podjęcia się nowego wyzwania. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu we współpracy z biznesem, w tym również z przedsiębiorcami znajdującymi się w trudnej sytuacji, posiadamy niezbędny know-how w obszarze restrukturyzacji, którym będziemy w stanie się podzielić z beneficjentami programu – mówi Paweł Kolczyński, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu.

O wsparcie mogą ubiegać się przedsiębiorcy ze wszystkich segmentów, od mikro, małych, średnich do dużych firmach.

Fot. Pixabay

Wniosek można złożyć w Agencji Rozwoju Przemysłu, w Ministerstwie Rozwoju lub na skrzynkę ePUAP albo pocztą.

Pierwszą formą pomocy będą krótkookresowe pożyczki, udzielane na 6 miesięcy.

– Jeżeli okres lub wysokość tej pomocy okaże się niewystarczająca, przedsiębiorca z sektora MŚP będzie mógł wystąpić o dodatkową pożyczkę z puli tymczasowego wsparcia restrukturyzacyjnego i przedłużyć tym samym okres spłaty do 18 miesięcy – tłumaczy Ministerstwo Rozwoju.

Więksi przedsiębiorcy mogą wnioskować o dodatkową pomoc lub wydłużenie terminu spłaty pożyczki.

Przewidziano też „tymczasowe wsparcie restrukturyzacyjne przyznawane na okres do 18 miesięcy” oraz tzw. pomoc na restrukturyzację.

Fot. Pixabay

Komentarze

Komentarze