Są nowe przepisy dotyczące alimentów. Co się zmienia?

1 października w życie wejdą zmiany w przepisach dotyczących alimentów. Rozpocznie się wtedy nowy okres świadczeniowy, w którym będzie obowiązywać wyższe kryterium dochodowe, uprawniające do świadczeń z funduszu alimentacyjnego. Zacznie też obowiązywać tzw. mechanizm złotówka za złotówkę.

Od początku października kryterium dochodowe, które pozwala na pobieranie środków z funduszu alimentacyjnego, wzrośnie z 800 do 900 zł.

– Zależy nam na tym, by większa liczba rodzin i dzieci otrzymywała świadczenia, które przysługują w przypadku bezskuteczności egzekucji zasądzonych na dzieci alimentów. Stąd decyzja o podniesieniu kryterium dochodowego o 100 zł – z 800 do 900 zł – powiedziała Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Fot. Pixabay

Także od 1 października, przy ustalaniu prawa do pieniędzy z funduszu alimentacyjnego, będzie obowiązywał mechanizm złotówkę za złotówkę. Dzięki temu, gdy przekroczmy próg dochodowy, uprawniający do świadczeń z funduszu alimentacyjnego, nie utracimy pieniędzy.

– W takiej sytuacji świadczenie będzie przysługiwać w wysokości pomniejszonej o kwotę przekroczenia kryterium. Minimalna kwota świadczeń z funduszu alimentacyjnego przysługująca z zastosowaniem tego mechanizmu wynosić będzie 100 zł – tłumaczy Marlena Maląg.

Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej podało, że dzięki tym zmianom prawo do świadczenia z funduszu alimentacyjnego, utrzyma lub nabędzie co najmniej 30 tys. osób. Świadczenie to dziś wynosi średnio 411 zł.

Fot. Pixabay

Komentarze

Komentarze