Trzy różne armię tuż przy granicy z Polską

Jak poinformowała „Gazeta Polska Codziennie” od 10 września tuz przy granicy z Polską zgrupują się trzy różne armie. Wśród nich będzie wojsko białoruskie, rosyjskie oraz serbskie.

 

W obwodzie brzeskim, graniczącym z Polską w czwartek 10 września rozpocząć się mają pięciodniowe manewry trzech armii. Ćwiczenia prowadzone są pod kryptonimem „Słowiańskie Braterstwo 2020” i potrwają do 15 września.

 

Uczestniczyć w nich mają armie białoruskie, serbskie oraz rosyjskie, głównym ich celem ma być „przeciwdziałanie organizacjom terrorystycznym”. Dokładny plan ćwiczeń jakie mają się odbywać w obwodzie brzeskim omówiony został w Mińsku oraz Moskwie. Co pokazywać ma zacieśnianie relacji białorusko-rosyjskich. W końcu armię tych dwóch państw w tym roku będą jeszcze uczestniczyć w innych wspólnych manewrach tj. „Kaukaz 2020”, które odbędą się w Rosji z końcem września.

 

Takie posunięcia władz białoruskich mogą być szczególnie niepokojące dla protestujących Białorusinów. Aleksandr Łukaszenko w ostatnim czasie udzielił wywiadu dla rosyjskich mediów, w którym zapewniał, że nie porzuci tak łatwo Białorusi.

 

„Urządzałem Białoruś przez ćwierć wieku. Nie rzucę tego tak po prostu. Poza tym, jeśli odejdę, moich zwolenników będą wyrzynać” – przyznał Łukaszenko.

 

Dodatkowo w swoim wywiadzie nie omieszkał poruszyć polskiej kwestii. Stwierdził, iż panujące na Białorusi protesty są sterowane z zachodu. Odpowiadać za nie ma przede wszystkim USA, które wysługuje się w tej kwestii Polską oraz Czechami.

 

Źródło: Gazeta Polska Codziennie, DoRzeczy

Foto: You Tube/ Radio WNET (zrzut ekranu)

Komentarze

Komentarze