Z Warszawy do Białegostoku pojedziemy szybką koleją. Sprawdź kiedy

Ruszyła modernizacja ostatniego odcinka na trasie kolejowej, która biegnie z Warszawy do Białegostoku. Dzięki środkom europejskim powstanie ponad 70-kilometrowy odcinek pomiędzy Czyżewem i Białymstokiem. Jego wartość to miliard euro. Na tej trasie pojedziemy wkrótce z zawrotną prędkością – 200 km/h.

Oba etapy prac na odcinku Czyżew-Białystok to cześć przedsięwzięcia, które jest finansowane z Instrumentu „Łącząc Europę” (CEF). Wartość tej inwestycji to ponad 800 mln euro, z czego ponad 668 mln euro stanowią środki unijne.

– Rozwój kolei to szansa dla Polski Wschodniej na istotny wzrost konkurencyjności i konkretne korzyści dla rozwoju biznesu – powiedziała minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Powstanie też nowa stacja – Baciuty. Modernizacji zostanie poddanych 5 stacji i 11 przystanków, które zostaną dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zamiast wiaduktów i tuneli pojawią się przejścia i przejazdy kolejowo-drogowe. Będą bezkolizyjne skrzyżowania, co poprawi bezpieczeństwo.

Fot. Pixabay

Jak tłumaczy Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, wzrośnie także przepustowość linii. Dzięki temu będzie można uruchomić większą liczbę połączeń.

Prace remontowe będą prowadzone do 2023 roku.

Modernizowany odcinek stanowi część międzynarodowej trasy kolejowej Rail Baltica.

Fot. Pixabay

Komentarze

Komentarze