17.4 C
Warszawa
czwartek, 13 czerwca, 2024

Brak maseczki? Wiemy jakich kar można się za to spodziewać

Zobacz koniecznie

Od 10 października w Polsce obowiązywać będzie nakaz noszenia maseczek nie tylko w przestrzeni zamkniętej, ale również otwartej. Za nieprzestrzeganie tego nakazu będzie można otrzymać srogą karę.

 

8 października podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosili, iż cała Polska będzie traktowana jako żółta strefa. Oznaczać będzie to m.in. obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej.

 

Taki ruch związany jest z ostatnimi dobowymi rekordami przypadków koronawirusa. 8 października ministerstwo zdrowia odnotowało 4280 kolejnych zakażeń, co jest najwyższym wynikiem od początku pandemii.

 

W związku z tym też za brak zakrytych ust i twarzy na obywateli nakładane mogą być srogie kary.

 

„Chcemy ogłosić politykę zero tolerancji dla nieprzestrzegania tych zasad” – zapowiedział minister zdrowia.

 

Maseczki nosić nie muszą tylko osoby ze stwierdzoną niepełnosprawnością lub stosownym zaświadczeniem lekarskim.

 

„Od soboty trzeba będzie się wylegitymować zaświadczeniem potwierdzającym takie dolegliwości bądź dysfunkcje. Będziemy bardzo rygorystycznie podchodzić – jako funkcjonariusze – do obowiązku zasłaniania ust i nosa” – zapowiedział przedstawiciel policji gen. Insp. Jarosław Szymczyk.

 

Osoby nieposiadające zakrytego nosa i ust karane mogą być na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 sierpnia 2020 r, które głosi m.in.: do odwołania nakłada się obowiązek zakrywania, przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego, ust i nosa”. Rozporządzenie dotyczy nakazu zakrywania ust i nosa w przestrzeni zamkniętej, ale wprowadzona została nowelizacja odnosząca się do przestrzeni otwartej.

 

Konkretne kary można znaleźć m.in. w kodeksie wykroczeń, który w art.54 głosi, że wykraczający przeciw „wydanym z upoważnienia ustawy przepisom porządkowym o zachowaniu się w miejscach publicznych, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany”.

 

Ustawa o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi w swoim art. 48a ust. 1 pkt 5 głosi, iż kara pieniężna za brak maseczki wahać się może w kwotach między 5 a 10 tysięcy złotych. Karę 30 tysięcy złotych można otrzymać natomiast m.in. za nieprzestrzeganie kwarantanny oraz naruszeniu zakazu organizacji imprez lub widowisk.

 

Źródło: Radio Zet

Foto: odrodzenie fr.

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze