20.5 C
Warszawa
niedziela, 14 sierpnia, 2022

Można usłyszeć wycie syren! Wiadomo co się dzieje i jak należy się zachować

Zobacz koniecznie

Takie sygnały i dobiegające odgłosy mogą być niepokojące dla niektórych ludzi. W tym tygodniu wycie syren może być czymś co usłyszą mieszkańcy głównie północnej części naszego kraju. Na łamach portalu TVP.info objaśniono co właściwie się dzieje i jak należy reagować w związku z zaistniałą sytuacją.

 

CZYTAJ TEŻ: WAŻNY komunikat ministra zdrowia i komendanta głównego policji! Czekają nas zmiany w przepisach…

 

Dźwięk syren mieszkańcy niektórych z polskich województw mogą usłyszeć w tym tygodniu, a dokładniej w okresie od wtorku (6 października) do piątku (9 października). Należy jednak uspokoić, że nie należy się stresować, a tym bardziej panikować słysząc w najbliższych dniach dźwięk syren.

 

Odgłos ten może być słyszalny na terenie następujących województw: dolnośląskiego, lubelskiego, mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego, podlaskiego, zachodniopomorskiego oraz pomorskiego. Sytuacja ta ma jednak związek nie z rzeczywistym i realnym zagrożeniemm ale prowadzonymi ćwiczeniami Renegade / Sarex-20, które rozpoczęły się w dniu dzisiejszym.

 

Jak podaje portal TVP.info, realizacja ćwiczeń ma na celu skontrolowanie zdolności Sił Zbrojnych RP, a także instytucji cywilnych jako elementów wchodzących w skład systemu bezpieczeństwa naszego państwa w ramach przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym właściwym dla systemu obrony powietrznej, a zarazem ratownictwa lotniczego oraz morskiego. Renegade / Sarex-20 ma odbywać się w Zatoce Gdańskiej, Zatoce Pomorskiej, a przy tym na terenie wymienionych wcześniej województw.

 

Przyjęty przy okazji tych ćwiczeń scenariusz to wtargnięcie obcego statku powietrznego i naruszenie naszej przestrzeni powietrznej. Według tego scenariusza, statek stwarzać ma zagrożenie. Ćwiczenia te organizowane są przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.

 

CZYTAJ TEŻ: Wielki huk i strach w stolicy! Co tam się wydarzyło?

 

Syreny alarmowe mają zostać uruchomione w ramach przeprowadzenia testu systemu wczesnego ostrzegania. W ramach tego testu pojawić ma się 3-minutowy modulowany dźwięk dobiegający z syren. Następnie również 3-minutowy, ale ciągły dźwięk oznaczać ma odwołanie alarmu. Uruchomienie syren dokonane ma zostać przez miejskie, powiatowe, a także wojewódzkie Centra Zarządzania Kryzysowego.

 

Słysząc więc takowy alarm nie należy wpadać w panikę lub też podejmować w ramach reakcji jakichkolwiek czynności.

 

 

Źródło: TVP.info

Fot.: Pixabay

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najnowsze