-2.7 C
Warszawa
piątek, 8 grudnia, 2023

Polska ofensywa w stronę Trójmorza. Paweł Jabłoński na jej czele

Zobacz koniecznie

Inicjatywa Trójmorza to jedno z ważniejszych przedsięwzięć gospodarczo-politycznych realizowanych przez polski rząd. Należy pamiętać, że projekt dotyczący tej wspólnej współpracy jest ciągle rozwijany, a jeszcze w tym miesiącu w dniach 19 i 20 października zrealizowany zostanie kolejny szczyt Trójmorza. Tym razem organizuje go Estonia i odbędzie się on w formie wideokonferencji.

 

Członkami Inicjatywy Trójmorza oprócz Polski są: Estonia, Łotwa, Litwa, Słowacja, Czechy, Austria, Węgry, Rumunia, Bułgaria, Chorwacja i Słowenia. Jednakże to właśnie nasze państwo ma szansę dzierżyć rolę swoistego lidera w tym gronie ze względu zarówno na swoje geopolityczne położenie, jak i też prezentowaną postawę w polityce międzynarodowej.

 

Ważnym krokiem w kwestii rozwoju i działalności Inicjatywy Trójmorza jest decyzja Prezesa Rady Ministrów o powołaniu wiceministra spraw zagranicznych Pawła Jabłonśkiego na funkcję pełnomocnika rządu ds. Inicjatywy Trójmorza.

 

CZYTAJ TEŻ: Andruszkiewicz kontynuuje swoją misję w rządzie Mateusza Morawieckiego

 

Paweł Jabłoński jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Warszawskim oraz Szkoły prawa hiszpańskiego i europejskiego Universidad de Castilla-La Mancha. Pełnił on obowiązki doradcy premiera Mateusza Morawieckiego od 2018 roku. W późniejszym czasie stał się zastępcą dyrektora Departamentu Koordynacji Projektów Międzynarodowych, a od lutego zeszłego roku piastuje funkcję członka Rady Instytutu Europy Środkowej. Ponadto, od niemal roku, bo od listopada 2019 pełni obowiązki wiceszefa MSZ. Na jego barkach spoczywa m.in. odpowiedzialność za współpracę na polu ekonomicznym oraz rozwojowym, a także kwestie dotyczące polityki afrykańskiej i bliskowschodniej.

 

Jako pełnomocnik ds. Inicjatywy Trójmorza, wiceminister Jabłoński odpowiadał będzie, jak czytamy na łamach portalu wGospodarce,pl, za m.in.: „Koordynowanie działań organów administracji rządowej w związku z przygotowaniem i realizacją zadań w ramach Inicjatywy Trójmorza, reprezentowanie Rady Ministrów w stosunkach z innymi państwami w zakresie współpracy w ramach Inicjatywy Trójmorza, współpraca z przedstawicielami rządów państw wchodzących w skład Inicjatywy, jak również przekładanie Radzie Ministrów projektów dokumentów dotyczących Inicjatywy Trójmorza„.

 

Zgodnie z projektem, Paweł Jabłoński realizował będzie swoje działania w porozumieniu z Kancelarią Prezydenta. Dodatkowo, pełnomocnik ma możliwość powoływania zespołów o charakterze opiniodawczym, bądź do opracowania konkretnych zagadnień. Ze wykonywanych zadań zdawać musi roczny raport Radzie Ministrów.

 

Nominacja ta jest kolejną dokonaną przez premiera Mateusza Morawieckiego dającą nadzieję, że misja rządu realizowana będzie z myślą o interesie narodowym, a co za tym idzie dobru obywateli naszego państwa.

 

 

Źródło: PAP ; wGospodarce.pl

Fot.: Facebook/Paweł Jabłoński

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze