13 C
Warszawa
wtorek, 27 lutego, 2024

WAŻNY komunikat ministra zdrowia i komendanta głównego policji! Czekają nas zmiany w przepisach…

Zobacz koniecznie

Choć niektórzy podchodzą do tej kwestii zdecydowanie mniej poważnie i można czasami odnieść wrażenie, że sporo osób zapomniało o tym, że nadal trwa pandemia koronawirusa, to jednak wciąż rozprzestrzenianie się SARS-CoV-2 wywołuje spore kłopoty, o czym świadczą chociażby dane dotyczące liczby zakażonych oraz doniesienia z niektórych szpitali. Dziś na wspólnej konferencji ministra zdrowia Adama Niedzielskiego oraz komendanta głównego policji Jarosława Szymczyka padły ważne słowa w temacie nadchodzących zmian w przepisach dotyczących noszenia maseczek, stref jakimi objętymi zostają poszczególne powiaty, a także egzekwowania obostrzeń wprowadzonych w ramach walki z epidemią.

 

Minister zdrowia zwrócił uwagę na panujący stan rzeczy, w którym wiele osób lekceważy obostrzenia, co utrudnia skuteczne ograniczanie rozprzestrzenianie się słynnego już koronawirusa z chińskiego Wuhan.

 

Niestety mamy do czynienia z tym, że obostrzenia i noszenie maseczek nie są przestrzegane. Chcemy ogłosić politykę zero tolerancji dla nieprzestrzegania tych surowych zasad dotyczących obostrzeń i zasad współżycia społecznego związanego z przestrzeganiem DDM: dezynfekcji, dystansu i maseczek.

– Wymieniał minister Adam Niedzielski.

 

Uściślenie przepisów dotyczyć ma egzekwowania nakazu zakładania maseczki we wskazanych miejscach publicznych w danych powiatach.

 

Bez maseczki może być osoba tylko z zaświadczeniem lekarskim lub dokumentem potwierdzającym niepełnosprawność.

– Mówił na konferencji minister zdrowia zapowiadając uporządkowanie prawnych kwestii, które wywoływały w ostatnim czasie sporo kontrowersji i niejasności.

 

Adam Niedzielski zapowiedział również surowe kary dla osób, które nie będą posiadały takowego dokumentu, a równocześnie nie będą zasłaniać zgodnie z wprowadzonymi przepisami ust. Formuła obostrzeń, które w zamyśle mają być prostsze w egzekwowaniu miały zostać wypracowane, jak wyjaśnił minister, wspólnie przez pracowników ministerstwa oraz przedstawicieli policji.

 

Szef resortu zdrowia przypomniał, że respektowanie zasad obowiązujących w czasie epidemii to przejaw odpowiedzialności nie tylko za własne zdrowia, ale także zdrowie innych ludzi.

 

W dobie eskalacji pandemii nie ma miejsca na egoizm. (…) Przestrzeganie obostrzeń to nie tylko nasz obowiązek względem siebie, ale również nasza odpowiedzialność za inne osoby.

– Powiedział cytowany przez portal Interia.pl minister na wtorkowej konferencji.

 

Na dzisiejszej konferencji zapowiedziano również wprowadzenie zasady zachowania odstępu min. 100 metrów pomiędzy organizowanymi zgromadzeniami.

 

Zdecydowaliśmy się na wprowadzenie wymogu odległości od poszczególnych zgromadzeń co najmniej 100 metrów. Do tej pory mieliśmy do czynienia z taką praktyką, że te zgromadzenia były zgłaszane praktycznie w jednym miejscu.

— Poinformował minister Adam Niedzielski.

 

Wnioskować można, że takowa zmiana ma zapobiec obchodzeniu przepisów w lokalach, w których organizowane są imprezy okolicznościowe.

 

Niestety cześć lokali, które nie mają w swojej działalności gospodarczej robienia imprez, które przypominam, są zakazane we wszystkich strefach, udostępniały swoją przestrzeń. Wprowadzamy jednoznaczne przepisy, które spowodują, że każda taka impreza, która będzie odbywała się „przy okazji”, jak to się mówiło podczas tłumaczenia, będzie naruszeniem przepisów rozporządzania.

– Mówił na wtorkowej konferencji minister zdrowia.

 

Zmienią się zasady obowiązujące w tzw. strefach żółtych, bowiem również w tych częściach kraju wymagane będzie zasłanianie ust i nosa na otwartej przestrzeni. W żółtych i zielonych strefach zmieniona będzie też dopuszczalna liczba uczestników imprez.

 

W strefie zielonej zmniejszamy liczbę uczestników imprez ze 150 do 100, w strefie żółtej ze 100 do 75, a w trefie czerwonej pozostaje bez zmian, a więc 50 uczestników, czyli ta liczba, która była poprzednio.

– Objaśnił Adam Niedzielski.

 

To obostrzenie ma jednak zostać wprowadzone z zachowaniem tygodniowego vacatio legis, aby ludzie przygotowujący przyjęcia mogli przeorganizować plany lub zmienić termin organizacji imprezy.

 

Podczas konferencji pojawił się również temat Święta Wszystkich Świętych i tego z jakimi obostrzeniami będą musieli liczyć się Polacy 1 oraz 2 listopada. W odniesieniu do pojawiających się w tej sprawie pytań przypomniano, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, zakładanie maseczek na cmentarzach jest nakazane bez względu na obowiązującą strefę.

 

 

Źródło: Interia.pl ; TVP Info

Fot.: Pixabay

 

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze