8.9 C
Warszawa
sobota, 23 marca, 2024

Kolejny atak w Europie! Ten kraj uchodził za bezpieczny…

Zobacz koniecznie

Niestety doszło do kolejnego brutalnego ataku na naszym kontynencie i jak wszystko na to wskazuje, również tym razem mieliśmy do czynienia z aktem terroryzmu motywowanego wyznawaniem radykalnej wersji islamu. W mediach pojawia się coraz więcej informacji o okolicznościach tego niepokojącego zajścia oraz na temat osoby, która jest autorem ataku. Uwagę zwraca fakt, że miał on miejsce w kraju, który nie jest postrzegany jako pierwszorzędny teren narażony na działalność siatek terrorystycznych.

 

Atak miał miejsce w dniu wczorajszym i warto przypomnieć, że doszło do niego zaledwie kilka tygodni po zamachu w stolicy Austrii- Wiedniu, czyli również miejscu nie kojarzonym wcześniej tak bardzo z działalnością terrorystów jak inne kraje w zachodniej części Europy. Wczoraj natomiast, atak nastąpił na terytorium Szwajcarii, czyli państwa nie wchodzącego w skład Unii Europejskiej i także nie kojarzącego się z ryzykiem zaistnienia zamachów terrorystycznych. Jak jednak widać, terroryści mogą szukać nowych i niepopularnych do tej pory celów do przeprowadzenia ataku.

 

Dramat rozegrał się w dniu wczorajszym na terenie włoskojęzycznego kantonu Ticino, a dokładniej w domu handlowym znajdującym się w mieście Lugano. Sprawcą ataku była co ciekawe kobieta i jak podają szwajcarskie media- była ona znana służbom.

 

Sprawczyni była uzbrojona w nóż. Dźgnęła ona nim jedną kobietę, inną zaatakowaną zaczęła dusić. Finalnie na szczęście obydwie zaatakowane kobiety przeżyły to zdarzenie. U jednej z nich stwierdzono poważne obrażenia, które jednak nie zagrażają życiu, a obrażenia drugiej z ofiar określane są jako lekkie.

 

Nożowniczka została obezwładniona przez przechodniów. Według świadków miała ona przy okazji całego zamieszania mówić o swoim powiązaniu z tzw. Państwem Islamskim. Finalnie 28-latka trafiła do aresztu zabrana przez funkcjonariuszy policji.

 

Służby szwajcarskie prowadzą śledztwo pod kątem podejrzenia ataku terrorystycznego w przypadku tego zajścia. Należy pamiętać, że chociaż Szwajcaria nie jest kojarzona z zamachami, to jednak w kraju tym zidentyfikowano wiele osób mogących stanowić zagrożenie o charakterze terrorystycznym. Takich ludzi jak podaje Agencja Reutera mają być tam nawet setki.

 

Jak przekazał za pośrednictwem internetu tamtejszy Federalny Urząd Policji, do tego typu osób znanych służbom należała również 28-letnia kobieta z okolic Lugano, która miała być zidentyfikowana jako ktoś mogący mieć powiązania z terrorystami przy okazji prowadzonego w 2017 roku śledztwa dotyczącego działalności dżihadystów.

 

Również po ataku dokonanym w Wiedniu, zatrzymano na terytorium Szwajcarii kilka osób, które mogą mieć związek z przygotowaniem tamtego zamachu.

 

 

Źródło: Reuters ; TVP.info

Fot.: YouTube/CNN (zrzut ekranu)

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze