15.8 C
Warszawa
wtorek, 18 maja, 2021

Kryzys w Polskim górnictwie mocno daje się we znaki. Co będzie dalej?

Przeczytaj koniecznie

Epidemia koronawirusa mocno odbiła się na gospodarce. Okazuje się, że kryzys nie ominął także górników. Obecna sytuacja ciągle się pogarsza, a straty są coraz większe. Niestety to nie jedyny problem, z którym obecnie muszą zmagać się górnicy. Powodów jest o wiele więcej.

 

Niestety, kryzys w górnictwie ciągle znacząco się pogłębia, a powodów tego zjawiska jest kilka. Oprócz oczywistej sytuacji epidemicznej istnieje kilka innych poważnych przeszkód. Pierwszą z nich jest coraz mniejsze korzystanie z węgla przez obywateli oraz spadek jego wykorzystywania w elektrowniach.  Jak podają źródła zużycie prądu diametralnie spadło, a przemysł hutniczy, maszynowy czy ciężki zmalał. Skutkuje to znacznie niższym zużyciem energii. Kolejny istotny szkopół to import węgla od naszych sąsiadów, mianowicie od Rosjan. Mimo tego, ze znacząco zmalał to w tym roku łączna ilość węgla, która ma przybyć do kraju to 10 mln ton. Rządowe programy wsparcia namawia wiele gospodarstw domowych, aby korzystały z nowoczesnych i bardziej wydajnych form ogrzewania.  Zaliczamy do nich między innymi piece gazowe czy tzw. fotowoltaikę, która w znacznym stopniu zmniejsza zapotrzebowanie na prąd z elektrowni.

 

Jak podają dane rządowe straty w tym roku przeszły najśmielsze oczekiwania i są dwukrotnie większe niż rok temu. Wyniosły aż trzy i pół miliarda złotych, co nie wróży nic dobrego. Według Artura Sobonia Pełnomocnika Rządu do Spraw Transformacji Spółek Energetycznych i Górnictwa Węglowego nie istnieją żadne perspektywy, aby ta sytuacja miała się zmienić w przeciągu najbliższego czasu.

 

Ze względu na wstępną umowę jaką zawarł rząd z górnikami, górnictwo ma przestać funkcjonować już w połowie XXI wieku. Państwo zobligowało się do wypłacania pieniędzy kopalniom, a górnikom zapewnia pracę do emerytury. W związku z obecną sytuacją realizacja tych działań, stoi pod znakiem zapytania. A Wy jak myślicie, dojdzie to sfinalizowania tej umowy?

 

Źródła:

rmf24.pl

Foto.: snappygoat.com

 

 

Czytaj więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.

Najnowsze