18.1 C
Warszawa
poniedziałek, 17 czerwca, 2024

PILNE! Jest wyrok ws. polsko-holenderskiego sporu! [FOTO]

Zobacz koniecznie

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej podjął decyzję ws. sporu jaki zaistniał pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Królestwem Niderlandów. Sprawa ta została rozstrzygnięta, a wyrok może wielu osobom w Europie dać do myślenia na przyszłość.

 

Sprawa dotyczy sytuacji, w której prokuratura zwróciła się do holenderskiego sądu rejonowego w Amsterdamie z wnioskiem o wykonanie wydanych przez dwa różne polskie sądy dwóch europejskich nakazów aresztowania. Jednakże sąd w stolicy Królestwa Niderlandów zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z pytaniami prejudycjalnymi odnoszącymi się do obydwu tych spraw w związku z „nieprawidłowościami dotyczącymi polskiego wymiaru sprawiedliwości” i ich rzekomym pogłębianiem się.

 

Ogłoszony wyrok TSUE jest korzystny dla Polski i w sporze tym to strona polska wychodzi jako zwycięska, bowiem w opinii unijnego trybunału podjęcie decyzji o automatycznej odmowie realizacji europejskiego nakazu aresztowania nie może wynikać z pojawienia się informacji o problemach dot. praworządności.

 

Informacje o systemowych lub ogólnych nieprawidłowościach w zakresie niezawisłości władzy sądowniczej w Polsce lub o pogłębieniu się tych nieprawidłowości nie stanowią podstawy do odmowy wykonania przez organy sądowe innych państw UE każdego europejskiego nakazu aresztowania (ENA) wydanego przez polski organ sądowy

– orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

 

W treści orzeczenia TSUE nawiązano również do sytuacji, w których odmowa wykonania europejskiego nakazu aresztowania byłaby w opinii sędziów dopuszczalna i uzasadniona.

 

Należy odmówić wykonania europejskiego nakazu aresztowania wydanego przez polski organ sądowy, jeżeli w świetle osobistej sytuacji zainteresowanej osoby, charakteru przestępstw, których dotyczy nakaz, oraz kontekstu faktycznego, w którym został on wydany, istnieją poważne i sprawdzone podstawy, aby uznać, że w wypadku przekazania tym organom osoba ta będzie ze względu na te nieprawidłowości narażona na rzeczywiste ryzyko naruszenia prawa do rzetelnego procesu sądowego

– Wyjaśnia w wydanym orzeczeniu TSUE.

 

 

 

 

Źródło: Interia.pl ; Twitter/@DorotaBawolek

Fot.: Pixabay

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze