18.1 C
Warszawa
poniedziałek, 17 czerwca, 2024

Minister Szynkowski zadrwił z wystawy marszałków PO-PSL. Biały Dom powtórzy ich akcję? [FOTO]

Zobacz koniecznie

Na wejściu do budynku wielkopolskiego urzędu marszałkowskiego pojawiła się osobliwa dekoracja. Przedstawia sylwetki nowego prezydenta USA Joe Bidena i jego zastępcy Kamali Harris. Pomiędzy dużymi flagami Stanów Zjednoczonych widnieje napis: „Powodzenia, Panie Prezydencie BIDEN!”. Instalacja wzbudziła spore poruszenie w mediach społecznościowych. 

 

 

„Z radością i nadzieją witam inaugurację kadencji Prezydenta Joe Bidena. Radość wynika z przekonania, iż przywróci on wizerunek USA jako państwa będącego wzorcem demokratycznych rządów. Państwa budującego relacje z sojusznikami oparte na wspólnych wartościach, nie zaś bezwzględnych interesach” – cytuje wypowiedź marszałka województwa fanpage urzędu marszałkowskiego. To Marek Woźniak, polityk Platformy Obywatelskiej. Jego zastępca z PSL jest współorganizatorem przedsięwzięcia.

Do tej osobliwej ekspozycji odniósł się wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk. Polityk słusznie zaznaczył, że takie akty podlizywania się są nie na miejscu. Ironicznie spytał także czy Biały Dom odwzajemni ewentualną reelekcję marszałków z PO i PSL po kolejnych wyborach samorządowych w Polsce. „Śmiejecie się, a @Platforma_org, która podwójnie wygra wybory w 2023 znana z przywiązania do zasady wzajemności w polit. zagranicznej zadba by na Białym Domu zawisły życzenia powodzenia dla Marszałka Woźniaka i Jankowiaka z @nowePSL.” – wytknął Szynkowski vel Sek. Nawiązał także do wpisu Marcina Bosackiego w tym temacie.
Pojawia się również pytanie czy wywieszanie symboli państw obcych na budynkach użyteczności publicznej w Polsce powinno być akceptowalne w takiej formie. Co więcej, ekspozycja wydaje się mieć silny kontekst sporu politycznego, tym bardziej niedopuszczalnego w urzędach. Świadczy o tym m. in. interpretacja całej akcji wojewody Marka Woźniaka. Jak wiadomo finał przekazania władzy w USA odbył się wyjątkowo burzliwie. Zamieszki w Kapitolu wywołały reakcję odizolowania, a nawet próbę wykluczenia Donalda Trumpa z debaty publicznej. Politycy opozycji totalnej w Polsce próbują także powiązać porażkę wyboczą Donalda Trumpa z potrzebą – niekoniecznie legalnego – zakończenia rządów Prawa i Sprawiedliwości w Polsce. Wielu internautów zdaje się tę opinię popierać.
W środę 20 stycznia Joe Biden został oficjalnie zaprzysiężony na 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Bezpieczeństwa pilnowało aż 25 tysięcy żołnierzy Gwardii Narodowej.

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze