Rak jelita grubego zbiera co roku ogromne żniwo. Statystyki pokazują, że najbardziej narażonymi na zachorowanie osobami są kobiety po 45 roku życia, oraz mężczyźni, którzy ukończyli 35 rok życia. Jak się okazuje dzięki kilku prostym działaniom możemy z łatwością skutecznie zmniejszyć ryzyko pojawienia się raka jelita grubego. Jedna z nowych metod jest naprawdę zaskakująca!
Niestety liczba zachorowań na raka jelita w Polsce wciąż wzrasta. Powodem wystąpienia choroby jest bardzo często niezdrowy tryb życia oraz nieodpowiednia dieta. Lekarze zachęcają, aby spożywać dużo więcej pokarmów bogatych w wapń oraz wszelkiego rodzaju witaminy, zamiast nadużywać produkty mięsne. Najnowsze badania z USA pokazują, że skutecznym obrońcą w walce z nowotworem jest kwas foliowy. Dzięki swoim właściwościom skutecznie pomaga zwalczyć rozwój niebezpiecznej choroby.
Kwas foliowy jest witaminą, która ma bardzo pozytywny wpływ na funkcjonowanie całego naszego organizmu. Począwszy od układu nerwowego, po krwionośny oraz pokarmowy. Amerykańscy lekarze cały czas zachęcają do stosowania w swoim żywieniu licznych produktów, które zawierają w swoim składzie kwas foliowy. Zaliczamy do nich między innymi: orzechy, fasolę, pomidory, żółtko jajek czy buraki. Dieta bogata w te składniki skutecznie zwalcza rozwój raka jelita grubego.
Najnowsze badania opublikowane w czaspiśmie „American Journal of Clinical Nutrition”, pokazują, że osoby które przyjmują dziennie 900 mikrogramu kwasu foliowego są o 30% mniej narażone na rozwój nowotworu, niż osoby których dzienna dawka witaminy wynosi poniżej 200 mikrogramów. Niedobór kwasu foliowego ma znaczący wpływ na rozwój raka jelita, dlatego wiele lekarzy apeluje, aby zdrowo się odżywiać i nie rezygnować z produktów zawierających tak ważne dla naszego zdrowia składniki. Zalecana dawka kwasu foliowego to 400 mikrogramów dziennie.
Źródła:
o2.pl
Fot.: pixabay.com