6.4 C
Warszawa
piątek, 30 września, 2022

Szokująca decyzja Papieża Franciszka ws. kobiet

Zobacz koniecznie

Głowa Kościoła katolickiego postanowiła wydać nową przełomową decyzję i zmienić obowiązujące dotychczas przepisy Kodeksu Prawa Kanonicznego. Nowo wprowadzone zasady dotyczą kobiet. Co wpłynęło na decyzję Papieża i co do oznacza w praktyce? 

 

Papież Franciszek swoją nową decyzję zawarł w liście apostolskim „Spiritus Domini”, w którym pisze o zmianie 230 kanonu Kodeksu Prawa Kanonicznego. Wprowadzone zmiany dotyczą kobiet i wraz z nowym postanowieniem głowy Kościoła mogą pełnić one posługę akolity i lektora. Dotychczas posługę przy liturgii pełnili głównie mężczyźni, Papież Franciszek uważa jednak, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby i kobiety mogły pełnić tę ważną funkcję. W wielu wspólnotach to normalne zjawisko.

 

„W ostatnich latach dokonał się rozwój doktrynalny, który uwypuklił sposób, w jaki niektóre posługi ustanowione przez Kościół opierają się na wspólnym statusie ochrzczonych i przynależności do królewskiego kapłaństwa otrzymanego w sakramencie chrztu. Różnią się one zasadniczo od posługi święceń otrzymywanej razem z sakramentem. Utrwalona praktyka w kościele łacińskim potwierdza, że posługę świecką opartą na sakramencie chrztu, można powierzyć wszystkim wiernym płci męskiej lub żeńskiej, zgodnie z tym, co jest już domyślnie przewidziane w kanonie 230” – te słowa Papieża możemy między innymi przeczytać na stronie o2.pl

 

Wierni będą musieli przyzwyczaić się do tego, że według nowych przepisów kobiety będą mogły podjąć posługę lektora czy akolity. Lektor to osoba, która podczas sprawowanej eucharystii czyta słowo Boże, akolita natomiast służy kapłanom podczas trwania mszy świętej. Może np. pomagać księdzu przy ołtarzu, czy nieść krzyż w procesji.  Co myślicie o nowym postanowieniu Papieża Franciszka? Uważacie, że podjął słuszną decyzję? Piszcie śmiało w komentarzach.

 

Źródła:

o2.pl

Fot.: commons.wikimedia.org

 

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najnowsze