Coca-cola oskarżona o rasizm. Zaczęło się od wycieku slajdów

Znana na całym świecie marka Coca-cola została oskarżona o rasizm. Wszystko za sprawą slajdów z kursu przeciwko dyskriminacji rasowej. Hasła autorki prezentacji wyowłały w mediach prawdziwy skandal. 

 

 

Slajdy, przez które w mediach zrobiło się głośno pochodzą z jednego z krótkich szkoleń. Pojawiły się one jakiś czas temu na znanej stronie LinkedIn. Ich autorka użyła w nich haseł typu: „Bądź mniej biały” czyli mniej arogancki czy opresyjny. „Bycie mniej białym oznacza: być mniej despotycznym, aroganckim, zarozumiałym, defensywnym, ignoranckim, być bardziej pokornym, słuchać, wierzyć, zwalczać apatię i białą solidarność”- czytamy po przetłumaczeniu slajdów.

 

 

Autorką zamieszczonego szkolenia dla pracowników Coca-coli jest Robin DiAngelo, która wydała książkę pod tytułem White Fragility: Why Is So Hard For White People To Talk About Racism”.  Zyskała ona na popularności szczególnie w czasach protestów, powiązanych z śmiercią George’a Floyda. Aktywiska nie szczędzi krytyki rasie białej oraz uważa, że nawet osoby o dobrych intencjach są odpowiedzialne za szerzący się rasizm. Wyjątkiem są sytuacje, gdzie dana osoba czynnie działa sprzeciwiając się jawnie tego typu zachowaniom. Według opinii DiAngelo rasa biała w USA czy w krajach zachodnich uważa się zdecydowanie za lepszą od rasy czarnej i jest bezpodstawnie przekonana o swojej wyższości. Jako przykład przywołuje badania, które mają wykazać, że dzieci w wieku 3/4 lat uważają, że lepiej urodzić się jako osoba o białej rasie.

 

 

Pomimo tego, że filmik zniknął już z platformy LinkedIn, screeny ze stron prezentacji szybko trafiły do popularnych mediów społecznościowych. Sama firma nie zaprzecza, że udostępniła filmik w sieci i był on dostępny. Krótkie wideo udostępnione zostało dla Coca-coli w ramach  „globalnego szkolenia Better Together”. Nie było one obowiązkowe i miało za zadanie tworzenie lepszych warunków w miejscu pracy.

 

 

Źródła:

o2.pl

Fot.: pl.openfoodfacts.org

 

Komentarze

Komentarze