0.7 C
Warszawa
środa, 7 grudnia, 2022

Nabór na astronautów już wkrótce. Polacy także mają szanse polecieć w kosmos

Zobacz koniecznie

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) ogłosiła warunki naboru na astronautów. Kiedy rusza rekrutacja i jakie kryteria są wymagane, aby móc odbyć podróż w przestrzeń kosmosu?

 

 

Lot w kosmos jest marzeniem wielu osób. Niewątpliwie taka praca dostarcza wielu niecodziennych wrażeń, lecz wiąże się także z ogromną odpowiedzialnością i wiedzą. Astronautą nie może zostać każdy. „Ruediger Seine odpowiedzialny za szkolenia z ESA podkreśla, że bardzo ważna jest zdolność koncentracji w stresujących warunkach. Poza tym oczywiście potrzebujemy astronautów z doskonałymi zdolnościami komunikacyjnymi, ludzi którzy potrafią wyrażać się jasno i zwięźle, a jednocześnie w sposób przyjazny” – możemy przeczytać na portalu rmf24.pl.

 

 

Lista wymogów jest naprawdę długa. Kandydat, który chciałby zostać  astronautą musi posiadać wykształcenie wyższe zwłaszcza matematyczne, inżynierskie czy informatyczne. Rekruter musi bardzo dobrze posługiwać się językiem angielskim oraz posiadać kilka lat doświadczenia zawodowego. W tej pracy liczy się stan zdrowia oraz wzrost, musi on wynosić od 153 do 190 cm. Chętny musi mieć szeroko rozwinięte umiejętności komunikacji oraz dobrze odnajdować się w pracy z innymi ludźmi. Wypowiedział się na ten temat niemiecki astronauta Alexander Gerst.  „Kiedy się jest na stacji kosmicznej, to – co zauważyłem na obu moich misjach – wcale nie jest aż tak ważne, żeby potrafić coś doskonale robić, żeby być jakąś gwiazdą. Raczej trzeba dobrze czuć się z innymi ludźmi, bo przecież spędza się z nimi pół roku do nawet roku w ciasnej stacji kosmicznej. Niemiecki astronauta dodaje, że kardynalne znaczenie w zespole ma umiejętność dostosowania się do odmienności kulturowej członków załogi” – czytamy na rmf24.pl.

 

 

W rekrutacji mogą wziąć udział obywatele wszystkich krajów Unii (w tym także i Polski). Pełny proces rekrutacji ma trwać półtora roku, a jego początek ma mieć miejsce ostatniego dnia marca bieżącego roku. Zarobki w zawodzie astronauty wahają się przy pierwszych stopniach kariery od 5 do 7 tysięcy euro. Na późniejszych szczeblach mogą wynosić nawet 8 tysięcy euro. Sama rekrutacja jest wymagająca i zdecydowana większość kandydatów zostanie odrzucona. Niewątpliwie jednak jest to świetna okazja do sprawdzenia się w wymagających warunkach.

 

Źródła:

rmf24.pl

Fot.: Pixabay.com

 

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najnowsze