6.2 C
Warszawa
środa, 17 kwietnia, 2024

Premier Morawiecki ostro odpowiada Niemcom: „Najgorsza możliwa forma rekompensaty” [FOTO]

Zobacz koniecznie

Mateusz Morawiecki w twardym tonie odniósł się do słów prezydenta Niemiec. Frank-Walter Steinmeier nazwał geopolityczny projekt Nord Stream 2 „rekompensatą dla Rosji za II wojnę światową”. Co na to premier Polski? Przypomniał kilka faktów. 

 

 

„Polska nigdy nie otrzymała reparacji – pomimo straszliwych zniszczeń z rąk nazistowskich Niemiec. 6 milionów obywateli polskich zostało zamordowanych. Z ziemią zrównano ponad 1000 miast i wiosek, w tym stolicę Polski, Warszawę. Majątek narodowy, w tym bezcenne skarby naszego dziedzictwa zostały skradzione. Polsce wiele dekad zajęło podniesienie się z tej niewyobrażalnej zapaści i tragedii.” – napisał Mateusz Morawiecki na swoim profilu w mediach społecznościowych.

 

 

Premier odniósł się w ten sposób do słów prezydenta Niemiec. Ocenił on, że realizacja Nord Stream 2 to forma wynagrodzenia Rosji strat z II wojny światowej. Takie słowa mogą oznaczać, że z jednej strony Rosja, choć zwycięska, może nawet po 70 latach liczyć na zadośćuczynienia ze strony Niemców. Z drugiej, to wprost sugeruje, że projekt ten jest korzystny bardziej dla Moskwy. Te słowa wywołują jednak w Polsce znacznie więcej kontrowersji wobec niewypłaconych wciąż reparacji wojennych za tak dotkliwe zniszczenia nad Wisłą. Premier tylko skrótowo przypomniał o głównych strach Rzeczpospolitej.

 

 

Warto przypomnieć, że Polska mimo największych poniesionych strat przez okupację nazistowskich Niemiec wciąż nie otrzymała należnych reparacji wojennych. Uregulowanie rachunków za tak dotkliwe zniszczenia byłoby najlepszą rekompensatą za lata odbudowywania gospodarczego, budowniczego, ale chyba przede wszystkim demograficznego Polski. O podobne zadośćuczynienie stara się także Grecja. Głos Aten wybrzmiewał w tej sprawie wielokrotnie, skłaniając do debaty także samych Niemców.

 

 

„Budowanie mostów między Europą a Rosją nie może odbywać się ponad głowami Europy Środkowej i Wschodniej. W przeciwnym razie przypomina to bardziej zaminowanie mostu niż jego wzmacnianie. To przepis na katastrofę, a nie odbudowę.” –  ocenił Premier Mateusz Morawiecki. Wpis zilustrował zdjęciem zrujnowanej Warszawy po Powstaniu. To widok nader wymowny.

 

 

Cieszę się, że Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier przyznał, że skutki II Wojny Światowej mogą wpływać na…

Opublikowany przez Mateusz Morawiecki Czwartek, 11 lutego 2021

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze