17.4 C
Warszawa
czwartek, 13 czerwca, 2024

Świetny wykład gospodarczy Premiera: „Polska uchroniła się przed apokaliptycznym scenariuszem” [WIDEO]

Zobacz koniecznie

Polska to jedyny kraj w całej Unii Europejskiej, który na mapie stabilności finansów publicznych przygotowanej przez Komisję Europejską, wszystkie ekonomiczne wskaźniki ma „na zielono”. Oznacza to pozytywne i najlepsze zarazem statystyki spośród wszystkich krajów wspólnoty. Na tym oparł swoją wtorkową konferencję prasową Premier Mateusz Morawiecki. 

 

 

„Właściwie jesteśmy jedynym krajem, który wszystkie parametry ma zaznaczone przez Komisję Europejską na „zielono”. To są dane Komisji Europejskiej, które pokazują solidny fundament wynikający z realizacji Planu na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju” – mówił szef rządu. W całej konferencji często nawiązywał do Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju. Niedługo minął 4 lata od jej wprowadzenia przez obecną ekipę rządzącą.

 

 

Zdaniem Premiera stosunkowo dobre dane ekonomiczne Polska zawdzięcza solidnym podstawom wypracowanym przez rząd w poprzednich latach. Mateusz Morawiecki wskazuje tu na uszczelnienie luki VAT i ukrócenie procederu nielegalnego importu paliw, a także obniżki niektórych podatków. Dotyczą one m. in. zwolnienia osób poniżej 26 roku życia z podatku PIT, dla pozostałej grupy wiekowej zaś jednoprocentową obniżkę. To także zmniejszenie podatku CIT dla małych i średnich firm do 9 procent, a obecnie wprowadzenie tzw. estońskiego CIT. Premier wskazywał także na zmniejszenie długu publicznego w poprzednich latach, co pozwoliło Polsce na wymuszone zadłużenie w roku „covidowym”.

 

 

Skuteczne programy pomocowe takie jak Tarcza Antykryzysowa i skuteczna walka z pandemią COVID-19 uchroniła Polską zdaniem Mateusza Morawieckiego przed skokowym wzrostem bezrobocia i większym spadkiem PKB. Warto przypomnieć, że w poprzednich latach Polska pod kątem wzrostu gospodarczego była w ścisłej światowej czołówce. Z 4 procentowym tempem wzrostu PKB r/r nadwiślańska gospodarka kroczyła na równi z takimi krajami jak Singapur czy Chiny.

 

 

Premier zapowiada także ogłoszenie tzw. Nowego ładu, czyli strategii odbicia Polski po roku obostrzeń związanych z globalną pandemią koronawirusa. Nowy ład ma być także odpowiedzią na dynamiczne zmiany w polityce międzynarodowej. To m. in. wzrost potęgi Chin czy słabnąca rola USA.

 

 

Opublikowany przez Mateusz Morawiecki Wtorek, 9 lutego 2021

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze