15 C
Warszawa
sobota, 12 czerwca, 2021

Białoruś zaproponowała kontrowersyjny utwór na Eurowizję. Wychwala rządy Łukaszenki

Zobacz koniecznie

Galasy ZMesta to białoruski zespół, który wybrano na reprezentację kraju na Eurowizji 2021 w Rotterdamie. Miał on wykonać utwór “Ja cię nauczę”, jednak Europejska Unia Nadawców (EBU) oskarżyła go o szerzenie reżimowej propagandy, po czym postraszyła wydaleniem kraju z konkursu. Głowa państwa Aleksandr Łukaszenka zapowiedział dziś, że Białoruś zaprezentuje na konkursie nową piosenkę.

 

ZOBACZ TEŻ: Brat szefa Orlenu przerywa konferencję posłów KO [WIDEO]

 

Reprezentacja Białorusi na Eurowizji 2021 wywołała ogromne kontrowersje, ponieważ zgłosiła do konkursu przebój “Ja cię nauczę”. W tekście miały być rzekomo nawiązania do reżimu Łukaszenki, wychwalające jego rządy. Głos w tej sprawie zabrał sam prezydent Białorusi:

 

Zaczynają naciskać na nas na wszystkich frontach. Nawet na Eurowizji – powiedział.

 

Zdaniem krytyków, tekst piosenki nagranej przez team z Białorusi jest absolutnie sprzeczny z regulaminem Konkursu Piosenki Eurowizji. To jednak nie wszystko. Lider zespołu Galasy ZMesta Dmitrij Bukatow nie jeden raz oficjalnie komplementował aktualną władzę i kpił z tych, którzy są jej przeciwni. Słowa śpiewane przez reprezentantów kraju brzmią: “bez przeszłości wszystko będzie proste”, a ludzie “muszą po prostu mnie słuchać, zmienić swoje normy postępowania”. Refren natomiast oznacza tyle samo, co: “nauczę cię, jak tańczyć tak, jak ci zagram” – czytamy na portalu o2.pl.

 

Kierownictwo Konkursu Piosenki Eurowizji zagroziło dyskwalifikacją Białorusi z konkursu.

 

Prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenka nie był zbyt zadowolony z tych oskarżeń i gróźb. Jak twierdził, wszystko jest upolitycznione. Nie zamierzał jednak się tak łatwo poddać i zapowiedział, że kraj przygotuje nową piosenkę. Białoruś nie ma więc na to zbyt wiele czasu, gdyż pierwsze eliminacje rozpoczną się już 18 maja. Czekamy więc na efekty.

 

ZOBACZ TEŻ: Młodsze roczniki przyczyną wzrostu zakażeń? Wirusolog oskarża

 

Źródło: o2.pl

Fot.: Pixabay

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najnowsze