-3.8 C
Warszawa
sobota, 9 grudnia, 2023

Dwoje białoruskich konsulów wyrzuconych z Polski

Zobacz koniecznie

Jak zapowiedział wiceprzewodniczący Ministerstwa Spraw Zagranicznych Marcin Przydacz, dwóch białoruskich dyplomatów zostanie wydalonych z Polski. To reakcja na kolejne nieprzychylne akty Mińska wobec polskich konsulów.

 

ZOBACZ TEŻ: Odszedł ostatni żyjący żołnierz Powstańczych Oddziałów Specjalnych „Jerzyki”

 

W czwartek MSZ na Białorusi wydało polecenie, aby dwóch dyplomatów z Polski w ciągu dwóch dni wycofało się z terytorium kraju. Chodzi o konsula generalnego w Grodnie oraz konsul z tej samej instytucji.

 

– Wobec kontynuacji nieprzyjaznych gestów Mińska wobec polskich dyplomatów, w ramach zasady wzajemności, MSZ RP podjął decyzję o wydaleniu Konsul Generalnej RB w Białymstoku oraz konsula RB z placówki w Warszawie – poinformował dziś na Twitterze wiceszef polskiej dyplomacji.

 

 

ZOBACZ TEŻ: Test na koronawirusa od poniedziałku w Biedronce

 

Z kolei wcześniej, we wtorek w tym tygodniu białoruskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych nakazało polskiemu konsulowi w Brześciu Jerzemu Timofiejukowi opuścić Białoruś. Zgodnie z komunikatem przedstawicieli tej placówki dyplomatycznej, do ministerstwa przywołano Marcina Wojciechowskiego, charge d’affaires ambasady Polski w Mińsku, którego powiadomiono o stanowczej dezaprobacie odnośnie udziału konsula Timofiejuka w nieoficjalnym wydarzeniu poświęconym dniowi żołnierzy wyklętych, do którego doszło 28 lutego w Brześciu z udziałem przedstawicieli związanych z Polską organizacji pozarządowych i młodzieżowych” – czytamy na portalu rmf24.pl.

 

Wówczas Przydacz przekazał, że decyzję tę tłumaczono uczestnictwem konsula w zgromadzeniu harcerzy, które zaaranżowane zostało przez działające zgodnie z prawem na terenie Białorusi stowarzyszenie Forum Polskich Inicjatyw Lokalnych z okazji Dnia Żołnierzy Wyklętych. Podkreślił również, że porównywalne obchody zorganizowano w przeszłości już niejednokrotnie. W środę wiceszef MSZ poinformował, że wskutek nieżyczliwych działań władz białoruskich, Polska przyjęła za persona non grata dyplomatę z ambasady republiki Białorusi w Warszawie.

 

Źródło: rmf24.pl, Twitter

Fot.: Pixabay

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze