13.4 C
Warszawa
piątek, 2 czerwca, 2023

Kolejne kraje wstrzymują szczepienia preparatem firmy AstraZeneca

Zobacz koniecznie

Niemcy, Włochy, Francja oraz Hiszpania postanowiły pójść w ślady innych krajów i zawiesiły szczepienia preparatem przedsiębiorstwa AstraZeneca.

 

ZOBACZ TEŻ: Posłanka KO jest za dewastacją banerów pro-life. „Gratuluję odważnym” [FOTO]

 

Media obiegły niedawno doniesienia o przypadkach ciężkich zakrzepów krwi u osób, które przebyły szczepienie w krajach europejskich. W związku z tym Instytut Paula Ehrlicha jest zdania, że należy obowiązkowo wdrożyć dalsze badania celem wyjaśnienia tych okoliczności. Z kolei Europejska Agencja Leków (EMA) podejmie decyzję czy i jak nowe odkrycia wpłyną na zatwierdzenie szczepionki – czytamy na portalu rmf24.pl.

 

Po tym jak zaczęły wpływać zgłoszenia dotyczące skutków ubocznych, kilka państw wstrzymało szczepienia tą substancją. Niedawno irlandzka komisja ds. szczepień profilaktycznie poparła przejściowe zaprzestanie podawania szczepionek firmy AstraZeneca. Norwegia i Dania wykryły kilka przypadków zakrzepicy żył mózgowych.

 

Również Włoska Agencja Leków poinformowała o tymczasowym zawieszeniu szczepień – jest to środek zapobiegawczy. Dodała jednak, że oczekuje na odzew ze strony EMA. Nie inaczej sprawa wygląda w przypadku Francji; ta również wstrzymała podawanie szczepionek i czeka na zajęcie stanowiska przez Europejską Agencję Leków.

 

Zawieszamy szczepienia tym preparatem do jutrzejszego popołudnia – powiedziała głowa państwa Emmanuel Macron. Prezydent Francji zasygnalizował także, że na porady ze strony EMA czeka do wtorku.

 

Pojawiły się również informacje o Hiszpanii, która wstrzymuje szczepienia preparatem firmy AstraZeneca na co najmniej 15 dni.

 

Do sprawy odniósł się rzecznik WHO Christian Lindmeier:

Na dzień dzisiejszy nie ma żadnych dowodów, że incydenty zostały spowodowane przez szczepionkę. Ważne jest, by kampanie szczepień były kontynuowane, tak byśmy mogli ratować życie i powstrzymać ciężką chorobę powodowaną przez wirusa.

 

ZOBACZ TEŻ: Lockdown w całej Polsce? Minister zdrowia ostrzega

 

Źródła: rmf24.pl

Fot.: Pixabay

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najnowsze