20.2 C
Warszawa
czwartek, 13 czerwca, 2024

Niefortunny żart premiera Słowacji. Ukraina nie kryje oburzenia [WIDEO]

Zobacz koniecznie

W polityce bywa często tak, że zwyczajnie rzucony żart lub niefortunna wypowiedź popełniona publicznie może przyczynić się do zachwiania w relacjach międzynarodowych. Choć w tym przypadku nie ma co pochopnie mówić o poważnym konflikcie, to jednak nie zmienia to faktu, że żartobliwe słowa wypowiedziane podczas wywiadu wywołały poruszenie w relacjach na linii Słowacja-Ukraina, a głos zabrali przedstawiciele dyplomacji obydwu państw.

 

Na początku tego tygodnia do naszych południowych sąsiadów dotarło według oficjalnych przekazów 200 tysięcy z zamówionych przez słowackie władze 2 milionów dawek szczepionki Sputnik V z Federacji Rosyjskiej. Kwestia ta podzieliła koalicję rządzącą na Słowacji, bowiem niektórzy politycy mają wątpliwości wobec sprowadzania i stosowania preparatu, który na ten moment nie został jeszcze zatwierdzony przez Europejską Agencję Leków. Temat sprowadzenia rosyjskiej szczepionki został poruszony w trakcie wywiadu udzielanego przez słowackiego premiera Igora Matoviča w Radiu Express.

 

Kiedy szef słowackiego rządu został zapytany o to, co obiecał Rosji za dostawę szczepionek, wówczas odpowiedział on dość niefortunnym żartem, który wywołał reakcję władz ukraińskich. Igor Matovič powiedział bowiem, że zapłatą w tym przypadku była „Zakarpacka Ukraina” czyli tereny, które przed II wojną światową należały do m.in. Węgier oraz Czechosłowacji. Po zakończeniu wojny ziemie te przypadły Ukraińskiej Socjalistycznej Republice Radzieckiej.

 

Zaraz po sformułowania takiej ironicznej odpowiedzi, premier Matovič stwierdził, że tak naprawdę nic nie obiecał Federacji Rosyjskiej, a równocześnie władze w Moskwie również same od niego niczego nie oczekują.

 

Na reakcję strony ukraińskiej w zaistniałej sytuacji nie trzeba było długo czekać.

 

Niezależnie od motywów czy kontekstu wypowiedzi szefa słowackiego rządu, które bezpośrednio wpływają na integralność terytorialną Ukrainy, są one kategorycznie niedopuszczalne i negatywnie wpływają na przyjazną i dobrosąsiedzką atmosferę stosunków ukraińsko-słowackich

– przekazało Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy.

 

Dodatkowo szef ukraińskiego MSZ-u Dmytro Kułeba odnosząc się do słów premiera Igora Matoviča zasugerował, aby za szczepionkę Sputnik V zaproponować niektóre regiony Słowacji.

 

Odpowiedzieć postanowił minister spraw zagranicznych Słowacji Ivan Korčok, który przeprosił swojego ukraińskiego odpowiednika.

 

Jest mi tym bardziej przykro, zwłaszcza że zaledwie kilka dni temu odbyliśmy w Kijowie dobrą rozmowę na temat dalszego rozwoju naszych stosunków

– napisał szef słowackiej dyplomacji.

 

 

 

 

Źródło: Rmf24.pl ; Twitter ; Radio Express ; YouTube/Європейська правда

Fot.: YouTube/Televízia JOJ (zrzut ekranu)

 

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze