20.6 C
Warszawa
środa, 17 lipca, 2024

Odszedł ostatni żyjący żołnierz Powstańczych Oddziałów Specjalnych „Jerzyki”

Zobacz koniecznie

Krajowe media obiegła niebywale smutna informacja. Na wieczną wartę odszedł 92-letni Mieczysław Adamski, ostatni żyjący weteran Powstańczych Oddziałów Specjalnych „Jerzyki”. Tragiczną wiadomość przekazali m.in. reprezentanci „Paczki dla Bohatera”.

 

– Znowu otrzymaliśmy bardzo smutną wiadomość. Na Wieczną Wartę odszedł Mieczysław Adamski ps. Mały, Powstańcze Oddziały Specjalne Jerzyki – napisali na Facebooku przedstawiciele „Paczki dla Bohatera”.

 

ZOBACZ TEŻ: TVP oburzone wynikami telekamer. Uważa je za kpine

 

Mieczysław Adamski urodził się 25 października 1928 roku, zatem kiedy wybuchło Powstanie Warszawskie był bardzo młody – miał tylko 16 lat. Podczas batalii odgrywał zawiłą rolę pośrednika pomiędzy jednostkami na Starym Mieście i na Woli. Później ewakuował się przekopami na Żoliborz, skąd przebił się do Puszczy Kampinoskiej. Z kolei w tym miejscu uczestniczył m.in. w bitwie pod Pociechą. Już po zakończeniu działań wojennych żołnierz zajmował się wykonywaniem montażów w Szefostwie Służby Zakwaterowania i Budownictwa Garnizonu Stołecznego.

 

Uczestnik powstania warszawskiego stale komunikował się z członkami inicjatyw, które wspierały kombatantów. Często składali mu wizyty reprezentanci Fundacji „Nie zapomnij o nas” oraz „Paczki dla Bohatera”.

 

– Odwiedzaliśmy Pana Mieczysława z paczkami, zapewnialiśmy również inne potrzeby. Te spotkania z Panem Mieczysławem będą dla naszych wolontariuszy niezapomniane – powiedzieli przedstawiciele „Paczki dla Bohatera”.

 

ZOBACZ TEŻ: Test na koronawirusa od poniedziałku w Biedronce

 

Adamski został odznaczony Medalem 40-lecia PRL, a także Złotą Odznaka „Zasłużony dla Budownictwa”. Otrzymał również Złoty, Srebrny i Brązowy Medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”. Ochoczo przekazywał wiedzę i wspomnienia dotyczące wojny i okupacji. Powstaniec warszawski dał się poznać jako osoba serdeczna i dobra i dzięki temu już na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

 

Źródło: pikio.pl

Fot.: Pixabay

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze